ZAKOŃCZYŁ SIĘ PROCES Z SANGUSZKAMI

17 lutego 2012 , Tagi: Muzeum , Sanguszko

Sąd Najwyższy oddalił – powołując się na przedawnienie – kasację złożoną przez pełnomocnika Pawła i Klaudii Sanguszko, spadkobierców księcia Romana Sanguszki. Występowali oni przeciwko Muzeum Okręgowemu w Tarnowie, żądając zwrotu pamiątek rodzinnych, które zostały przejęte przez państwo wraz z majątkiem w 1944 r., w wyniku wprowadzenia przez rząd reformy rolnej.

Sąd Okręgowy w pierwszej instancji oddalił powództwo w 2010 r. Sanguszkowie otrzymali też pismo od ministra kultury, który stwierdzał, że nie ma podstaw do oddania Sanguszkom rodzinnych pamiątek. Sąd przyznał, że w latach 1989 – 2000 powodowie bez przeszkód mogli dochodzić praw do przedmiotów znajdujących się w muzeum, jednak z pozwem wystąpili dopiero w sierpniu 2008 r.
Sąd Apelacyjny w Krakowie także oddalił pozew Sanguszków i poparł stanowisko sądu pierwszej instancji. Uznał, że nie ma podstaw powoływania się na art.5 kc. mówiący o nadużyciu prawa.
Sąd Najwyższy oddalając kasację, zauważył, że argumenty pozwanych są nietrafne. Powoływali się oni bowiem na art.183 kc i 184 kc, a także art.835 kc, czyli przepisy o rzeczach porzuconych i znalezionych.
Według sądu te przepisy nie mogły mieć zastosowania dlatego, że kodeks cywilny powstał w 1965 roku, a utrata rzeczy nastąpiła w 1944 r. Tytuł własności został prawidłowo ustalony, lecz roszczenie windykacyjne ulega przedawnieniu po 10 latach.

Serwis informacyjny Muzeum Okręgowego w Tarnowie, nr 02/2012 z 17 lutego 2012r.

www.muzeum.tarnow.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej