- festiwale
- imprezy plenerowe
- imprezy taneczne
- kino - wybrane projekcje
- koncert
- kultura
- muzyka
- sport
- spotkania
- teatr - wybrane spektakle
- turystyka
- warsztaty
- wydarzenia specjalne
- wystawy i wernisaże
„Młodość dotknięta wojną” – wystawa malarstwa Artura Kotyka
5 maja 2025, 08:00 - 20:00
FreeWystawa „Młodość dotknięta wojną” jest zapisem doświadczeń młodego człowieka. Złość, gniew, smutek, strach, lęk, to wszystko z czym musi mierzyć się każdego dnia.
Wojna w Ukrainie trwa nieprzerwanie od 2014 r., do eskalacji konfliktu doszło w 2022 r.
Artur Kotyk przenosi swoje uczucia i obawy na płótno. Pierwsze otrzymał od swojego ojca. Dobiera kolory, buduje kompozycje tak, aby uwolnić się od emocji. Proces tworzenia, skupienie na detalach i długotrwałe malowanie stanowią formę medytacji. Pozwalają na odprężenie i oderwanie od myśli. Myśli, słów, dźwięków i obrazów, które zostają na zawsze. Ciała poległych, zniszczone domy, opowieści tych, którzy wracają z frontu, alarmy bombowe, syreny, tłumy kolejnych uciekających, którzy cały dobytek życia muszą zmieścić w jednej walizce, spracowanych rąk ludzi, którzy w odruchu serca ruszają im z pomocą.
Twarze pełne smutku i rozpaczy, boleści. Szarość krajobrazów, które jeszcze jakiś czas temu były pełne wyrazistych barw i kolorów. Malarski pamiętnik warto zobaczyć nie tylko, aby podziwiać rodzący się talent w młodym człowieku, ale jako przestrogę jak brutalna jest wojna. Nie musimy rozmawiać w tym samym języku, aby umieć odczytać emocje.
dr Anna Świętek – kuratorka wystawy
Artur Kotyk, syn Jerzego, 20 lat. Wraz z rozpoczęciem pełnoskalowej wojny w Ukrainie, zaczął malować, w celu uzyskania ukojenia i sposobu wyrażenia swoich emocji w obrazach. Z biegiem czasu malarstwo stało się nie tylko jego pasją, lecz także sposobem na życie. Swoją pierwszą wystawę „Młodość wypalona wojną” otworzył w listopadzie 2023 roku na Lwowskim Narodowym Uniwersytecie im. Iwana Franki. Następnie, w marcu 2024 roku reprezentował kolejną wystawę pt. „Gdy nadejdzie ranek” we Lwowskiej galerii „Iconart”. W maju 2024 roku otwarto jego indywidualną wystawę „Dialogi” w Pałacu Sztuki wraz z włosko-ukraińskimi artystami przy wsparciu Ambasady Republiki Włoskiej na Ukrainie, a w lecie 2024 roku w Zamku Podhoreckim zorganizowano wystawę indywidualną, wraz z aukcją na rzecz Sił Zbrojnych Ukrainy. Ostatnia letnia wystawa odbyła się w 2024 roku w Muzeum Narodowym we Lwowie, organizowana wspólnie z artystami francuskimi i ukraińskimi pt. „Ukraft”.
Dostępność wystawy:
Dostępność dla osób z niepełnosprawnością ruchu
Wystawa jest dostępna w holu na parterze. Można tutaj wejść głównym wejściem. Obok drzwi wejściowych znajduje się dzwonek przywołujący. Na drodze od przystanku autobusowego do głównego wejścia nie ma żadnych przeszkód typu progi, czy schody. Jeśli poruszasz się samochodem przy budynku znajduje się darmowy parking.
Nasz asystent może wesprzeć Państwa w drodze z przystanku lub parkingu. Prosimy o kontakt na adres: m.batko@csm.tarnow.pl lub telefon na numer 796 566 696. Zalecamy kontakt najpóźniej 4 dni przed wizytą.