- festiwale
- imprezy plenerowe
- imprezy taneczne
- kino - wybrane projekcje
- koncert
- kultura
- muzyka
- sport
- spotkania
- teatr - wybrane spektakle
- turystyka
- warsztaty
- wydarzenia specjalne
- wystawy i wernisaże
- To wydarzenie minęło.
KONCERT POEZJI ŚPIEWANEJ „OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”
29 maja, 08:00 - 17:00
20 zł – 70 zł
„Pisanie wierszy pozwala dotknąć żywego języka, zbadać jego granice, docenić wartość samego słowa i metafory pozbawionych pobocznych wzmocnień. Ważnym powodem uprawiania poezji jest i to, że pewnych nastrojów i stanów po prostu nie da się wypowiedzieć inaczej. Tylko przez wiersz” – twierdził Ryszard Kapuściński. Podobną moc ma również muzyka, która pozwala wyrazić to, czego słowa czy obrazy nie są w stanie. Rainer Maria Rilke, jeden z ulubionych poetów Krzysztofa Pendereckiego, twierdził, że „muzyka to jedyna mowa, w której inne języki milkną”. Sam kompozytor pragnął, aby jego twórczość była pewnego rodzaju wyznaniem i autentyczną ekspresją dla tematów odwiecznych.
O pięknie oraz magii emanujących z duetu poezji i muzyki świadczy m.in. życie i twórczość Edvarda Griega, którego 181. rocznica urodzin przypadnie dokładnie 15 czerwca br. Ważnym obszarem w muzycznej twórczości Chopina Północy były pieśni, a piękna ich brzmienia upatrywał w swojej miłości – żonie i śpiewaczce Ninie Grieg. Norweski kompozytor w liście do jednego z amerykańskich krytyków muzycznych zdobył się na wzruszające wyznanie: „Nie sądzę, że mam większy talent do pisania pieśni niż do pisania jakiegokolwiek innego rodzaju muzyki. Dlaczego zatem odegrały one tak znaczącą rolę w mojej twórczości? Po prostu dlatego, że ja, podobnie jak inni śmiertelnicy, raz w życiu (cytując Goethego) przeżyłem moment geniuszu. I to miłość dała mi tę chwałę. Pokochałam dziewczynę o cudownym głosie i równie wspaniałym darze tłumacza. Ta kobieta została moją żoną i towarzyszy mi przez całe życie aż do dziś. Śmiem twierdzić, że dla mnie pozostała jedyną prawdziwą interpretatorką moich pieśni. (…) W swoim śpiewie zrobiła dokładnie to, do czego ja dążyłem w swojej pracy twórczej: przede wszystkim zinterpretowała wiersz”.
Serdecznie zapraszamy do Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego na wyjątkowy koncert poezji śpiewanej z udziałem Chóru Polskiego Radia – Lusławice. W sobotę 15 czerwca o godz. 18:00 usłyszymy najpiękniejsze polskie piosenki z repertuaru m.in.: Stanisława Sojki, Grzegorza Turnaua, Czesława Niemena, Marka Grechuty czy Andrzeja Zauchy w aranżacjach dyrygenta Marcina Wawruka. Umuzycznione wiersze wybitnych polskich poetów, takich jak m.in.: Adam Mickiewicz, Julian Tuwim, Agnieszka Osiecka, Miron Białoszewski, Konstanty Ildefons Gałczyński czy Jeremi Przybora, w znakomitym zabiorą nas w podróż w głąb emocji, uczuć, piękna i wzruszeń.
15 czerwca 2024, sobota, godz. 18:00
Lusławice, sala koncertowa
Wykonawcy:
Chór Polskiego Radia – Lusławice
Marcin Wawruk – dyrygent, autor aranżacji
Program:
J. K. Pawluśkiewicz / A. Mickiewicz – Niepewność
J. K. Pawluśkiewicz / J. Tuwim – Mandarynki i pomarańcze
A. Zieliński / A. Osiecka – Nie całuj mnie pierwsza
A. Zieliński / L. A. Moczulski – Cała jesteś w skowronkach
A. Zieliński / L. A. Moczulski – Noc w Krakowie
G. Turnau / M. Zabłocki – Bracka
G. Turnau / M. Zabłocki – Tutaj jestem
S. Sojka / S. Sojka – Cud niepamięci
Z. Konieczny / A. Osiecka – Oczy tej małej
Z. Konieczny / M. Białoszewski – Karuzela z Madonnami
J. Dobrzyński / Z. Książek – Siódmy rok
J. Dobrzyński / Z. Książek – Byłaś serca biciem
A. Kopff / W. Młynarski – Bądź moim natchnieniem
M. Grechuta / K. I. Gałczyński – Ocalić od zapomnienia
J. Wasowski / J. Przybora – Dobranoc (Już czas na sen)
Nie może Państwa zabraknąć!
tekst: Paulina Podżus / ECM KP