Spacer po wystawie i spotkanie z architektem Otto Schierem
Prowadzenie: Bartłomiej Pochopień
Niedziela 22.09 g. 15:00
BWA Tarnów / Pałacyk Strzelecki, ul. Słowackiego 1
Wstęp wolny
Przed finisażem o g. 14:30 zapraszamy na wydarzenia „Pożegnianie z ŁĄKĄ KWIETNĄ”. Spotkanie z artystkami – Weroniką Krupą i Anną Sudoł. Obok BWA, wstęp wolny
Otto Schier zamieszkał w Tarnowie w 1959 roku, zaraz po ukończeniu studiów na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Przez 65 lat zrealizował w Tarnowie i okolicach około dwieście projektów architektonicznych i urbanistycznych. Wiele z nich zostało wykonanych w czynie społecznym, jak na przykład muszla tarnowskiego Amfiteatru.
Wystawa ma na celu zaprezentować skalę różnorodnej i wytrwałej pracy architekta, a także osadzić jego realizacje w historii architektury miasta, Polski i świata. Wybrane zostały realizacje projektów użyteczności publicznej, z których na co dzień wszyscy możemy korzystać i obok których przechodzimy.
Bartłomiej Pochopień jest absolwentem Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej. Jako architekt współpracował z takimi twórcami jak: Marek Dunikowski, Stanisław Niemczyk i Tomasz Konior. Autor licznych, autorskich projektów architektonicznych. W 2017 roku otrzymał nagrodę Architektura Roku województwa śląskiego w kategorii Dom jednorodzinny, a także wyróżnienie Młody Twórca Architektury Śląskiej. W latach 2014-2015 był odpowiedzialny za stworzenie projektu koncepcyjnego „Nowej Wystawy Głównej” w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Od 2016 jest silnie zaangażowany w misję edukacji architektonicznej w ramach inicjatywy Akademia Architektury, między innymi przeprowadzając setki indywidualnych, a także cyklicznych spotkań, warsztatów i wykładów. W 2024 roku został stypendystą Miasta Krakowa realizując projekt Architektoniczny Elementarz Krakowa, w 2021 wyróżniony wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie Sztuki Wizualne tworząc cykl pod nazwą „Kształty Małopolski”, natomiast w roku 2020 był stypendystą Miasta Tarnowa w dziedzinie Film realizując projekt pod nazwą „Kształty Tarnowa”. W 2023 roku Akademia Architektury we współpracy z Galerią BWA w Tarnowie objęła wszystkie przedszkola i szkoły podstawowe w tym mieście programem edukacyjnym pod nazwą Architektoniczny Elementarz Tarnowa.