Szlakiem wina po Małopolsce

4 lipca 2013 , Tagi: turystyka.wp.pl

…Tarnów nie bez powodu nazywany jest polskim biegunem ciepła. Dogodny klimat sprzyja uprawie winorośli na tarnowskich ziemiach. Szczególnie znane były niegdyś winnice w okolicach Ciężkowic i Gromnika, które mają długą historię. Ciekawostka jest fakt, że gdy w XIX wieku słynną na całą Europę krainę winiarską -Tokaj zaatakowała zaraza i na 400 szczepów zostało tylko pięć, to nowe szczepy ściągnięto tam później m.in. z winnic spod Gromnika. Winiarstwo w regionie tarnowskim jest na tyle ważnym aspektem, że grupa producentów wina oraz władze Tarnowa i Lokalnej Organizacji Turystycznej zdecydowały się na realizację projektu „Tarnowskie Dionizje”. Święto wina w Tarnowie odbywa się na przełomie sierpnia i września. – Obecnie panuje moda na winnice w okolicach Tarnowa, stąd pomysł na organizację święta wina – mówi Marcin Pałach, dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji. – Tarnowskie Dionizje to sztandardowy projekt Tarnowskiej Organizacji Turystycznej.

Do udziału w tych obchodach zapraszamy też winiarzy z innych województw. Program tygodniowego święta wina w Tarnowie zakłada, że w każdy dzień będą serwowane w lokalach inne wina, np. w poniedziałek wina hiszpańskie, we wtorek – rumuńskie, w środę z regionu Małopolski, itd. – Poprzez Dionizja chcemy wesprzeć odradzającą się na ziemi tarnowskiej uprawę winorośli i produkcję wina, kojarzoną teraz przede wszystkim z krajami południowymi. A przy tym promować lokalne nalewki i miody pitne wyrabiane zgodnie ze starą polską tradycją – mówi Jan Czaja, prezes Tarnowskiej Organizacji Turystycznej….

Więcej na: http://turystyka.wp.pl/kat,0,title,Szlakiem-wina-po-Malopolsce,wid,15763271,wiadomosc.html

Wojciech Lubiński, WP.TURYSTYKA. 2013-07-04, http://turystyka.wp.pl/kat,0,title,Szlakiem-wina-po-Malopolsce,wid,15763271,wiadomosc.html

RCIT-062-117/13

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej