Słoneczne miasto Tarnów
Tarnów, dawne galicyjskie miasteczko, zaliczone zostało przez CNN do piętnastki najładniejszych małych miast w Europie.
Tarnowskie Stare miasto jest perłą polskiego renesansu, z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym z czasów lokacji miasta w 1330 roku. Ratusz stojący pośrodku Rynku zdobi wspaniała attyka oraz najstarszy w Polsce działający zegar. W zabytkowych kamieniczkach czynne są liczne restauracje, kawiarnie i puby.
Cafe Tramwaj
Wprawdzie tramwaje nie jeżdżą po Tarnowie już od ponad 80 lat (w 1942 roku osiem wagonów typu Sanok SW1 zostało przekazanych przez władze niemieckie do okupowanego Lwowa), jednak jest jeden słynny wagon – replika tarnowskiego tramwaju przy pl. Sobieskiego.
Od 2010 roku mieści się w nim Cafe Tramwaj. Kawiarnia – poza wyjątkową miejscówką – zaprasza na powszechnie docenianą kawę i ciasta. www.facebook.com/CafeTramwaj
Bazylika
Odwiedzamy Bazylikę Katedralną Nawiedzenia NMP, z wysoką na 72 m wieżą. We wnętrzu katedry podziwiać można Tarnowską Pietę oraz gotycko-renesansowe nagrobki Tarnowskich. Piętrowy pomnik hetmana Jana Tarnowskiego i jego syna Krzysztofa uważany jest za najbardziej monumentalny w Europie (13,8 m wysokości i 5,6 m szerokości).
Słynni tarnowianie
W Parku Strzeleckim na wyspie znajduje się grobowiec bohatera Polski i Węgier generała Józefa Bema, który urodził się w Tarnowie. Na na sześciu wysmukłych korynckich kolumnach wznosi się sarkofag kryjący prochy Generała, uczestnika Powstania Listopadowego oraz Wiosny Ludów na Węgrzech, gdzie dowodził Armią Siedmiogrodzką w bitwie pod Sybinem 11 marca 1849 roku. Przy ulicy Wałowej przy niewielkim placyku stoi pomnik Józefa Bema, a na ścianie sąsiedniej kamienicy znajduje się mural z fragmentem Panoramy Siedmiogrodzkiej Jana Styki. Fragmenty pociętej panoramy znajdują się w tarnowskim Muzeum Okręgowym. Na elewacji hotelu Tarnovia znajduje się monumentalna mozaika przedstawiająca generała Bema w bitwie pod Aleppo w Syrii.
Więcej: https://kurier365.pl/globtroter/32630-s%C5%82oneczne-miasto-tarn%C3%B3w.html