Rolnicy z Tarnowskiego sprzedają przez internet
Jedno kliknięcie i przywiozą Ci do domu… ekologiczne jajka, mleko, ogórki, miód, a nawet pęczek pokrzywy. Grupa rolników z powiatu tarnowskiego i okolic postanowiła zaryzykować i uruchomić sprzedaż internetową swoich produktów. Korzystają na tym zarówno producenci, jak i konsumenci. Zawsze świeżą i zdrową żywność można zamawiać na stronie www.odrolnika.pl . Dostawy co tydzień.
– Dzięki sprzedaży bezpośredniej uzyskujemy wyższą cenę za swój towar, zaś konsument świeży produkt wiadomego pochodzenia za znacznie niższą cenę od tej sklepowej – mówi Jan Czaja, pomysłodawca projektu.
Rolnik, który ma gospodarstwo we wsi Rzuchowa, za przykład podaje orzech włoski. – U nas 10 deko ekologicznych orzechów kosztuje 7 złotych. W sklepie czy na targu za tyle samo orzechów bez żadnego certyfikatu zapłacimy 12 złotych. Biorąc pod uwagę wszystkich pośredników, do rolnika trafi tylko 1,6 zł – dodaje Jan Czaja.
Podobne rozwiązania stosowane są już od dawna na zachodzie Europy. W Polsce takiej próby podjęli się gospodarze z okolic Wrocławia i Warszawy. Z różnych względów projekt nie zakończył się tam sukcesem.
– W jednym przypadku zainteresowanie przerosło możliwości rolników. W drugim zaczęły się kombinacje. Dlatego nasz zespół składa się z osób zaufanych. Jeżeli rozkręcimy działalność, to przyjmiemy kolejnych rolników. Będziemy też próbować prowadzić sprzedaż całoroczną – stwierdza Jan Czaja.
Do grupy odrolnika.pl należy 13 osób. Wśród nich są m.in. Stanisław Haraf, prezes Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała i Barbara Zych, która nie tylko zbiera i przetwarza wszelkiego rodzaju zioła, ale będzie także udzielać porad dotyczących m.in. aromaterapii.
W projekcie uczestniczy również właściciel jednego z najprężniejszych gospodarstw agroturystycznych w regionie, laureat plebiscytu „Gazety Krakowskiej” Wielkie Odkrywanie Małopolski w 2009 roku, Stanisław Ziółkowski.
– Specjalizuję się w sprzedaży pstrągów wędzonych. Postanowiłem dołączyć do pana Jana, bo trzeba iść z postępem. Jesteśmy tak dobrani, że praktycznie każdy rolnik sprzedaje inny produkt. Chcemy stawiać też na jakość, a nie na ilość – tłumaczy Ziółkowski, zapraszając do swojego gospodarstwa w Kończyskach. Osoby zrzeszone w grupie wierzą, że ich pomysł okaże się strzałem w dziesiątkę.
Pierwsza dostawa już 5 sierpnia. Ekologiczna żywność pojedzie do mieszkańców Tarnowa i Krakowa. Zainteresowanie wykazują również mieszkańcy innych części Polski. W planach jest także utworzenie po jednym stacjonarnym sklepie w gminach: Ciężkowice, Pleśna, Wojnicz i Zakliczyn oraz organizowanie spotkań z rolnikami.
Gazeta Krakowska, 02-08-2010, http://www.gazetakrakowska.pl/stronaglowna/289137,rolnicy-z-tarnowskiego-sprzedaja-przez-internet,id,t.html