ZALIPIE ZNÓW KOLOROWE
Przez dwa dni oceniać ję będzie jury konkursowe, a finał zaplanowano na godzinę 15, w niedzielę, 25 maja br. w zalipiańskim Domu Malarek. Jak co roku towarzyszą temu wydarzeniu występy artystyczne z gwiazdą wieczoru – kabaretem „Pigwa – show”, Zespołem Tańca Nowoczesnego „Kapuczino”. Zespołem wokalnym „Słoneczka” i kapelą „Iwkowianie”. Od godziny 16 będzie zabawa taneczna, do której przygrywa zespół „Magic Band”. Amatorzy sztuki ludowej będą mieć spotkanie ze snycerzem Romanem Bodakiem, wikliniarzem Józefem Dzięciną i pamiątkami wykonanymi przez innych twórców. Zapewniono też gastronomię.
W tym roku przypada 60-lecie konkursu „Malowana Chata”. Jest to najstarszy konkurs na sztukę ludową w Polsce, po konkursie szopek w Krakowie. Pierwszy konkurs odbył się w 1948 r. w Podlipiu i obejmował teren całego Powiśla Dąbrowskiego. Uczestniczyło w nim 70 malarek z 28 wsi. Następny dopiero w 1950 r. w Dąbrowie Tarnowskiej i miał charakter przeglądu. Konkursy w latach 1963 – 1975 nie zawsze były imprezą coroczną. Od 1976 r. konkurs organizowany jest już corocznie przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie (obecny po raz 45.) i właśnie wówczas po raz pierwszy została użyta nazwa „Malowana Chata”.
Organizatorzy powrócili do tradycji i poszerzyli zasięg konkursu, obejmując nim wszystkie miejscowości Powiśla Dąbrowskiego. Niewątpliwą zasługą konkursów jest fakt nie tylko zatrzymania procesu zanikania tej unikatowej twórczości ludowej, ale także niebywały jej rozkwit. Rywalizujące ze sobą malarki dążą do odkrywania nowych motywów i doskonalszych technik. W ostatnich latach do konkursu przystępuje około 90 osób, przy czym Zalipie jest największym skupiskiem malarek i stanowi centrum działalności popularyzatorskiej – Dom Malarek (powstał w 1978 r.)
Obecnie Dom Malarek jest także współorganizatorem konkursu. Konkurs jest wspierany finansowo przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Informacja nadesłana z Tarnowskiego Centrum Informacji