Wydawnictwo podsumowujące projekt Tarnowskiej Artystycznej Konfraterni – Uwaga, Człowiek II
Jak czytaliśmy na stronie www.konfraternia.tarnow.pl przy okazji zeszłorocznego spotkania podsumowującego projekt: ” Nie bez kozery, tak po prostu, autorzy i realizatorzy projektu „uwaga, Człowiek”: Krystyna Drozd i Mirosław Poświatowski oraz Ewa Czajkowska-Smożewska, Bogusław Hynek, Jerzy Reuter, Mariusz Dziekan, Dominik Świątek i Łukasz Tumidajski zadawali sobie pytanie – jeśli nie teraz, to kiedy ? jeśli nie my, to kto? I uchronili przed zapomnieniem cząstkę tego, co cenne i niestety przemijające – pamięć o konkretnych ludziach w mieście naszym żyjących, mieszkających i tworzących zarówno małe jak i duże rzeczy.
Poszukiwali schronienia trwalszego niż krucha ludzka pamięć – stąd wielogodzinne, nagrane na żywo rozmowy, szperanie w zapiskach, dokumentach, prośby o udostępnienie do zeskanowania bezcennych pamiątek, audycje i reportaże w radio RDN Małopolska, literalny zapis w tarnowskiej edycji Dziennika Polskiego, na stronie Konfraterni i portalu inTARnet.
I książeczka multimedialna z dwudziestoma przecudownymi, unikalnymi opowieściami o tych, o których pamiętać powinniśmy oraz wspomnień tych, którzy pamiętania są warci.
Dwadzieścia pojedynczych i zbiorowych historii, życiorysów, marzeń, determinacji, pasji i miłości do bliskich i swego miasta. Dwadzieścia szkiców z fotografiami, dokumentami, pamiątkami – w wielu przypadkach po raz pierwszy publikowanymi: wspomnienie o Halinie Gryglaszewskiej, Kazimierze Ożdze, Janie Bilelatowiczu słuchowisko o Marianie Wodzińskim, Janie Rybowiczu, dr Józefie Starklu , tarnowskich listonoszach zamordowanych w KL w Oświęcimu. O pogromie tarnowskich Żydów. Rozmowa z Hiobem z Iwkowej Włodzimierzem Knurowskim, z rodziną tarnowskich piekarzy Błaszkiewiczów, poetą Jurkiem Barczyńskim. Opowieść o podziemnym Tarnowie, kandelabrach, lampach. Wspomnienia Karola Krasnodębskiego, reportaż o azotowej „Solidarności”, rozmowa z człowiekiem morza Władkiem Bożkiem, najszybszą Babcią świata Barbarą Prymakowską. Opowieść o Tadeuszu Wendzie, pierwszych dyrektorach Państwowej Fabryki Zakładów Azotowych, artystach i pedagogach Marcie i Andrzeju Komorowskich. Autorzy i realizatorzy projektu mają świadomość niedoskonałości swych zapisów. Towarzyszy im również świadomość, jak wiele jeszcze do zapisania i opisania. Też żalu i smutku, że nie zawsze zdążyli… I zadają pytanie: jeśli nie my, to kto ?…, jeśli nie teraz, to kiedy ?…”
Projekt realizowany był przez stowarzyszenie Tarnowska Artystyczna Konfraternia przy wsparciu finansowym Muzeum Historii Polski w Warszawie, Województwa Małopolskiego oraz Miasta Tarnowa oraz sponsorów i licznych, życzliwych osób.
Multimedialne wydawnictwo (w związku z dużym zainteresowaniem konieczne stało się powiększenie przynajmniej liczby egzemplarzy samych książeczek) dostępne jest w kilku miejscach w Tarnowie, m.in. w siedzibie tarnowskiego „Dziennika Polskiego”. Co najmniej kilkadziesiąt egzemplarzy znajduje się jeszcze w Tarnowskim Centrum Informacji. Można je otrzymać bezpłatnie.
Intarnet.pl, 08-02-2011, http://www.intarnet.pl/www1.atlas.okay.pl/index_full.html?action=full&id=18703&intarnet=260db3bed70f682fdb29a15f50f74049