W Małopolsce Wielka Gala
Miejsce obchodów Światowego Dnia Turystyki w naszym regionie nie jest przypadkowe. Ponieważ ważna część obchodów tego święta związana jest z plebiscytem Wielkiego Odkrywania Małopolski, gospodarzem imprezy jest tradycyjnie miejscowość, która poprzedniego roku uzyskała tytuł Grand Prix IX Plebiscytu WOM. Tegoroczna gala odbyła się więc w gościnnej gminie Czorsztyn, słynnej ze względu na stację narciarską Czorsztyn-ski, ruiny zamku i legendę smoka na górze Wdżar, nazywana wraz z malowniczym Jeziorem Czorsztyńskim „Krainą śpiącego wulkanu”.
Ranga spotkania jest bynajmniej nie lokalna, gdyż uroczystość rozpoczęło wręczenie znaczących odznaczeń państwowych: Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski dla Piotra Dąbrowskiego z PTTK i Brązowego Krzyża Zasługi dla Agnieszki Grzesiak z Orbisu. Odebrali je z rąk wicewojewody Stanisława Sorysa.
W następnej kolejności Elżbieta Wyrwicz, zastępca dyrektora Departamentu Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki wraz z Bartłomiejem Walasem, Wiceprezesem Polskiej Organizacji Turystycznej wręczyli Odznaki Honorowe Ministra Turystyki i sportu ” Za zasługi dla turystyki” osobom szczególnie zasłużonym na tym polu. Nagrodzonych było 21 osób, a rekomendowały je izby turystyki, organizacje turystyczne, branża i stowarzyszenia turystyczne Małopolski.
Swoje uznanie dla szczególnie wybijających się instytucji i osób wyraził Marszałek Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda przyznając doroczne Dyplomy Marszałka Województwa Małopolskiego ” Za wkład w rozwój i promocje turystyki w Województwie Małopolskiem”. W tej części dyplomy i pamiątkowe karty pocztowe odebrało łącznie 19 osób, w tym 3 reprezentujące instytucje.
Następnie przyszła kolej na honorowe nagrody Małopolskiej Izby Turystyki, czyli „Parzenice”. Otrzymali je Ci z branży, którzy w sposób szczególny dali się zauważyć na rynku usług turystycznych poprzez nowatorskie rozwiązania, dbałość o standardy i jakość oferty turystycznej. W ręce najlepszych oddano 11 ” Parzenic”, z czego 5 trafiło do osób fizycznych, a 6 do podmiotów gospodarczych.
Rozstrzygniecie Plebiscytu Wielkie Odgrywanie Małopolski budzi jak zawsze najwięcej emocji. O przyznaniu Certyfikatów nie decyduje w zasadzie Kapituła, lecz głosy oddane przez czytelników Gazety Krakowskiej i internautów. Plebiscyt, organizowany od X lat przez Województwo Małopolskie, Polską Organizację Turystyczną, Małopolską Organizację Turystyczną, Gazetę Krakowską, TVP oddział Kraków i Radio Kraków Małopolska stał się lokomotywą rozwoju turystyki w regionie, podnosząc poprzeczkę dla jakości i mobilizując do stawania w szranki z tymi, którzy mają się czym pochwalić. Ze względu na jubileuszową edycję plebiscytu, który w bieżącym roku przyznawany jest po raz dziesiąty, Kapituła postanowiła wyodrębnić w tym roku specjalną kategorię, czyli Superodkrycie Wielkiego Odkrywania Małopolski. To niezwykle prestiżowe wyróżnienie przypadło Białce Tatrzańskiej ” Za niezwykłe zmiany, jakie nastąpiły w trakcie trwania WOM i za zjednoczenie lokalnej społeczności wokół idei stworzenia centrum wypoczynkowego”. Drugim Superodkryciem ogłoszono Szlak Architektury Drewnianej, w którym Kapituła doceniła ” stworzenie i efektywne wypromowanie nowej marki turystycznej Małopolski”.
Dziesięcioletni trud włożony w pracę przy Plebiscycie WOM oraz dbałość o jego markę Marszałek Województwa Małopolskiego uhonorował przyznaniem Złotych Certyfikatów dla osób szczególnie zasłużonych dla Wielkiego Odkrywania Małopolski, czyli organizatorów plebiscytu. Otrzymali je byli i obecni kierujący mediami regionalnymi oraz prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Jan Wieczorkowski.
Wyróżnienia i nagrody przyznane w plebiscycie Wielkie Odkrywanie Małopolski to wielka nobilitacja i trwa o nie zagorzała walka. Wystarczy powiedzieć, że dotychczas w plebiscytach oddało głosy 900 tysięcy osób, a z wypełnionych kuponów można ułożyć pasek okrążający dwukrotnie Kulę Ziemską wokół Równika.
Laureatów było w sumie 20, a oto główne nagrody w poszczególnych kategoriach. W kategorii „Miejscowość” zwyciężył Tarnów (już po raz drugi, pierwszy w 2005 roku), w kategorii „Atrakcja turystyczna” zwyciężyły Baseny Termalne w Bukowinie Tatrzańskiej, w kategorii „Baza noclegowa” zwyciężył Camping nr 202*** „Pod Jabłoniami” z Tarnowa, w kategorii „Baza gastronomiczna” zwyciężyła restauracja „U Hiacynty” z Tarnowa, w kategorii „Wydarzenie” zwyciężyła Bukowina Tatarzańska i Sabałowe Bajania, w kategorii „Gospodarstwo Agroturystyczne” zwyciężyło gospodarstwo p. Ziółkowskiego z Kończysk koło Zakliczyna.
Ozdobą uroczystości były występy czorsztyńskiej kapeli „Lubań” i Orkiestry Smyczkowej Da Camera z Nowego Targu oraz koncert zespołu Wawele. Nie do przecenienia były tez przysmaki regionalne serwowane przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.
Na zakończeni Prezydent Miasta Tarnowa, Ryszard Ścigała odebrał związany z tytułem Grand Prix czek na kwotę 50.000 zł i zaprosił wszystkich zebranych na przyszłoroczna Galę, która odbędzie się w Tarnowie. Bankiet okolicznościowy odbył się w ośrodku Wellness Kinga w Czorsztynie, gdzie uczestnicy obchodów mogli poznać ofertę hotelową oraz uzdrowiskową w centrum terapii Ajurweda