Tarnowskie przyjazne rowerzystom
Można się w nich na chwilę zatrzymać, odetchnąć i nabrać sił na dalszą podróż – mowa tutaj o „Miejscach Przyjaznych Rowerzystom”, których w Tarnowie i regionie nie brakuje. Do Oddziałów Muzeum Okręgowego znajdujących się na Rynku (Ratusz oraz Historii Tarnowa i Regionu), trzech hoteli (Cristal Park, Gal oraz Krzyski) na terenie miasta, dołączyło ostatnio także Tarnowskie Centrum Informacji, czyli jeden z promotorów turystyki rowerowej na szlaku EnoVelo – tras rowerowych Pogórza.
W sezonach przed pandemią, tarnowski odcinek VeloDunajec był najintensywniej użytkowanym spośród wszystkich tras w województwie. Region tarnowski jest urozmaicony i nie wymaga żelaznej kondycji – ma płaskie trasy na Powiślu Dąbrowskim i charakteryzuje się niewielkimi różnicami wzniesień Pogórza, a to czyni go atrakcyjnym dla większości miłośników dwóch kółek. Do dyspozycji amatorów jednośladów są dziesiątki kilometrów tras lokalnych, stanic, miejsc na grilla i punktów widokowych, które zostały podłączone do szkieletu sieci VeloMałopolska.
Swój pomysł na udogodnienia dla rowerzystów ma gmina Wierzchosławice. Samorząd gminny realizuje ambitny projekt służący miłośnikom jazdy na rowerze i okolicznym mieszkańcom. W Ostrowie między VeloDunajec a Dunajcem powstał obiekt, w którym prowadzona będzie mała gastronomia. Turyści- rowerzyści oraz mieszkańcy będą mogli tam się posilić i odpocząć, ale także skorzystać z boisk do tenisa, koszykówki i piłki plażowej. Docelowo w tym miejscu ma powstać kolejny budynek z tarasem, na który będzie można wjechać bezpośrednio z VeloDunajec.
„Miejsca Przyjazne Rowerzystom” to system, który powstał z myślą o turystach na dwóch kółkach. Obiekty certyfikowane muszą spełniać kilka podstawowych kryteriów, w tym materiały o atrakcjach regionu do których można dojechać rowerem, umożliwiać bezpieczne parkowanie roweru oraz dostęp do podstawowych narzędzi do jego naprawy.
Więcej: http://www.kt24.pl/tarnowskie-przyjazne-rowerzystom/
RCIT. 421- 43/21