Tarnowskie „Mówią Wieki” w TCI

26 lutego 2010 , Tagi: tarnow.pl

Dobra informacja dla tych, którym nie udało się w kiosku kupić czerwcowego miesięcznika „Mówią wieki” prawie w całości poświęconego Tarnowowi. Dodatkowe numery są do nabycia w Tarnowskim Centrum Informacji przy Rynku 7. Cena 8 zł.
W magazynie jest aż 11 „tarnowskich” artykułów. Nie zabrakło tekstów o rabacji, wielkiej ofensywie tarnowsko-gorlickiej w 1915 r. oraz „narodzinach” fabryki w Mościcach. W czasopiśmie przybliżono również nieznaną wielu tarnowianom historię, gdy na zamku górze św. Marcina mieszkał król Jan Zapolya i Tarnów był „stolicą” Węgier.
Czytelnicy mogą się z magazynu dowiedzieć nie tylko o zabytkach Tarnowa, ale przede wszystkim o słynnych tarnowianinach m.in. Hetmanie Janie Tarnowskim, Józefie Bemie i „polskim Edisonie” Janie Szczepaniku.
Oto fragment tekstu o generale Bemie:
Podczas kilku miesięcy kampanii w Siedmiogrodzie Bem był kilkakrotnie ranny. Pod Mediaszem życie uratował mu schowany pod płaszczem plik map, który zatrzymał kulę. Pod Saswaroszem, otoczony przez Austriaków, bronił swych dział uzbrojony… w szpicrutę. – Łajdaku, to moje armaty! – miał krzyknąć na wrogiego żołnierza. Kula atakującego piechura urwała mu wtedy palec u prawej ręki. Gdy felczer na żywca obcinał mu kolejny palec, rzucił: – Co za komedia! O jeden niepotrzebny palec mniej! Właśnie to szafowanie życiem w obronie nie swojego przecie interesu tak zdumiało Węgrów. Na tyle, że nadali mu sławny przydomek: ojczulek Bem. Gdy dalsza walka nie miała już sensu, przekroczył granicę turecko-węgierską i z dnia na dzień stał się poddanym sułtana. Kochany przez Węgrów Polak – Turkiem! Autorami artykułów są dziennikarze „Mówią Wieki”, a także tarnowscy historycy. Pomysł, by miesięcznik przybliżył czytelnikom dzieje Tarnowa to inicjatywa Referatu Promocji tarnowskiego magistratu.
Magazyn Historyczny „Mówią Wieki” powstał w 1958 roku i od tego czasu jest jedynym liczącym się popularnonaukowym pismem historycznym na krajowym rynku prasowym. Adresowany jest do uczniów, studentów, historyków, lecz również do miłośników historii a jego celem jest przekazywanie czytelnikom – ponad jakimikolwiek podziałami ideologicznymi – ważnych faktów i zagadnień z dziejów rodzimych i powszechnych, zgodnie z najnowszymi ustaleniami historiografii i w jak najprzystępniejszej formie.

TARNOW.PL

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej