Tarnów i Biała Cerkiew miastami partnerskimi
6 września tarnowscy radni podjęli uchwałę o zapoczątkowaniu współpracy z władzami Białej Cerkwi. Współpraca obu miast ma rozwijać stosunki polsko-ukraińskie, także na płaszczyźnie turystycznej oraz w perspektywie przygotowań do Mistrzostw Europy EURO 2012.
Ceremonia podpisania umowy o partnerstwie obu miast odbyła się podczas uroczystej akademii jubileuszowej w trakcie obchodów 975-lecia założenia Białej Cerkwi. Pierwszym i widocznym jej efektem będzie udział drużyny piłki nożnej juniorów z Białej Cerkwi w organizowanym w Tarnowie w czerwcu przyszłego roku turnieju młodzieżowym, które mają się odbywać aż do EURO 2012. Poza rozwijaniem współpracy na polu gospodarki, edukacji, kultury i sportu samorządy obu miast liczą na ożywienie ruchu turystycznego. Zarówno Biała Cerkiew jak i Tarnów są położone w niewielkiej odległości od Kijowa czy Krakowa, a więc mają szansę stać się doskonałymi miastami wypadowymi do tychże metropolii, co ma istotne znaczenie w kontekście EURO 2012. Poza tym Biała Cerkiew i Tarnów oferują turystom szereg ciekawych imprez kulturalnych i sportowych oraz cenne zabytki.
Biała Cerkiew jest oddalona ok. 80 km od Kijowa i liczy około 200 tysięcy mieszkańców. Jest dużym ośrodkiem przemysłowym, ale również posiada uzdrowisko wód radoczynnych. O bogatej historii świadczą cenne zabytki: pałac Branickich z XVII – XIX w., cerkwie unicka z XVIII w. i prawosławna z XIX w. oraz kościół parafialny. Jednym z najsłynniejszych zabytków miasta jest położony poza jego centrum park z XVIII w. zwany „Aleksandrią”, który został założony przez hetmana Ksawerego Branickiego i jego żonę Aleksandrę. Obecnie pełni on rolę rezerwatu dendrologicznego.
Wiadomości Turystyczne , 146 (20)/2007