Ściana Pamięci o „Pierwszych Niepodległych”

30 października 2018 , Tagi: ryglice-okolice.pl/

30 października o godz. 13:15, tuż po uroczystej sesji Rady Miejskiej i Rady Powiatu w Ratuszu, na tarnowskim Rynku, przy wejściu do Pasażu, odsłonięta zostanie rzeźba burmistrza Tadeusza Tertila. O godzinie 14:00  na Starym Cmentarzu przy mogiłach Legionistów odczytany zostanie Apel Poległych. Po Mszy Świętej (15:00) w Katedrze, o godzinie 16:30 przy Pomniku Nieznanego Żołnierza, Komitet Organizacyjny lokalnego święta zaplanował główną uroczystość rocznicową. Towarzyszyć jej będzie odsłonięcie kopii* Tablicy- Ściany Pamięci upamiętniającej ponad 120 bohaterów Tarnowskiej Nocy Niepodległości z 30/ 31 X 1918 r. , która powstaje z funduszy gromadzonych od roku w zbiórce publicznej wśród mieszkańców Tarnowa i okolic.

– Tylko kilku bohaterów pionierskiego zrywu niepodległościowego z 30 i 31 X 1918 r. pojawiło się w przestrzeni publicznej Tarnowa w ciągu minionych stu lat. Swojej ulicy, placu, skweru czy nawet małej tablicy nie doczekało się do tej pory wiele kluczowych dla tego sukcesu postaci, np. Władysław Dziadosz , Leopold Gebel, Wojciech Piasecki, Karol Kawęcki, Andrzej Wais … Choć w niewielkim wymiarze nadrabiamy nareszcie tę zaległość. Ludzie, którym Tarnów tyle zawdzięcza, którzy pierwsi spełnili marzenia rodaków o odrodzonym państwie, nie mogą pozostawać anonimowi – mówi Piotr Dziża, pomysłodawca tego upamiętnienia.

Treść Tablicy skonsultowana została z gronem tarnowskich historyków.

Odsłonięcia dokonają potomkowie kilku bohaterów upamiętnianych na tej swoistej Ścianie Pamięci.

Każdy tarnowianin wciąż może wspomóc tę szlachetną inicjatywę datkiem/ darowizną na konto Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół – Świat Pracy” w Tarnowie. Nr konta to : 84 2030 0045 1110 0000 0244 8910 (wpłaty koniecznie z dopiskiem „na tablicę”).

http://ryglice-okolice.pl/wiadomosci/item/8704-sciana-pamieci-o-pierwszych-niepodleglych  30.10.2018

RCIT. 421-225/18

 

Gotowe blankiety można otrzymać m.in. w Tarnowskim Centrum Informacji (Rynek 7) oraz w niektórych tarnowskich placówkach kultury.

Przypis

* Kopia zostanie przeniesiona jeszcze w tym roku do ogólnie dostępnego wnętrza jednej z tarnowskich instytucji. Na fasadzie budynku, przy Pomniku Nieznanego Żołnierza, zastąpi ją wówczas oryginalna, marmurowa tablica, z brązowymi  zdobieniami.

Takie rozwiązanie musi zostać wdrożone z powodu nagłej śmierci pierwotnego wykonawcy Tablicy. Organizatorzy nie chcą bowiem przesuwać daty.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej