Pij „Tarninówkę”
Nazwa miasta Tarnów według kronikarza Jana Długosza pochodzi właśnie od krzewów tarniny, gęsto porastających górę św. Marcina. Założyciel miasta wybudował zamek wśród tarniny. Do dzisiaj tarnina rośnie w pobliżu ruin zamku. Stąd pomysł, aby herbata z tarniny stała się nietypową pamiątką z Tarnowa.
– Bardzo smaczna, łagodna – tak o herbacie wypowiadał się kapitan tarnowskich koszykarzy Wojciech Majchrzak podczas czatu na tarnow.pl. Herbata przypadła do gustu policjantom z tarnowskiej drogówki, przekazany im zapas szybko się skończył. Pierwsze opakowania „Tarninówki” pojawiły się już w Tarnowskim Centrum Infomacji przy Rynku 7.
Opakowanie z 20 saszetkami można kupić za 4 złote. Jak każda herbata owocowa rzeba parzyć długo od 10 do 15 minut. Można ją słodzić sokiem malinowym. Herbatę z tarniny można wypić w tarnowskich kawiarniach i restauracjach.
W Restauracji „Pasaż” dodawana jest za darmo przy zamówieniu posiłku, podobnie w Herbaciarni Trzy Słońca, Zaćmienie, Impresja. Restauracja hotelu Tarnovia proponuje „tarnowska herbatę” na śniadanie.
Oto pełna lista lokalów, gdzie można zamówić „Tarninówkę”
Restauracja Bristol ul. Krakowska 9
Restauracja – hotel Tarnovia ul. Kościuszki 1
Przepraszam Rynek 10
Hybryda Rynek 22 Restauracja „Pasaż” Pl. Kazimierza Wielkiego
Restauracja „Impresja” Rynek 12
Trzy Słońca Rynek 16
Zaćmienie Rynek 16
Przed sezonem turystycznym dołączą do nich kolejne punkty gastronomiczne. Właściciele lokali zainteresowani serwowaniem „Tarninówki” mogą się kontaktować się z Tarnowskim Centrum Informacji
(Rynek 7, tel 014 627 87 35).
Dodajmy, że herbatkę „tarninówka” polecana jest osobom łatwo przeziębiającym się, wyczerpanym, pracującym umysłowo. Reguluje przemianę materii i pracę żołądka, oczyszcza organizm z toksyn. Tarnina jest jednym z najzdrowszych owoców dziko rosnących. Ma więcej witaminy C niż cytryna. Jest bardzo bogata w witaminę B, sole mineralne – magnez, wapń, żelazo, fosfor. Zawiera bogactwo kwasów organicznych, cukrów, pektyn i antocjanów.