Piernik Tarnowski i smaki regionu – Bożonarodzeniowe Jarmarki enoTarnowskie
Bez tego przysmaku trudno sobie wyobrazić Boże Narodzenie. Od tego roku również Tarnów, wzorem Torunia czy Wrocławia, ma swój Piernik Tarnowski. Obok innych produktów lokalnych, będzie on gościł na stoiskach Bożonarodzeniowych Jarmarków, które w ten weekend, 21 i 22 grudnia 2024, odbędą się w kilku gminach powiatu tarnowskiego.
Piernik Tarnowski ma być nową atrakcją kulinarną i pamiątką turystyczną z miasta nad Białą. Odtworzoną na bazie starych przepisów recepturę, wzbogacono lokalną śliwką i tarninówką. Smakołyk powstał po blisko roku prac. Przepis, w oparciu o tradycje cukiernicze regionu tarnowskiego, opracował Szef Kuchni Polskiej Marki Turystycznej enoTARNOWSKIE – Marcin Kostrzewa. Nie było to proste zadanie, bo nie zachowały się żadne historyczne źródła. O tym, że Tarnów też miał niegdyś swój piernik świadczą między innymi reklamy w starych czasopismach. Jedną z głównych Fabryk Piernika w Tarnowie była Manufaktura Hermana Izraelowicza mieszcząca się przy ul. Wałowej.
Opieraliśmy się na recepturach i przepisach, jakie gościły w domowych kuchniach w dawnych czasach, a które przetrwały do teraz. Do naszego piernika zostały dodane produkty, z których nasz region słynie. Mamy tutaj śliwkę wędzoną, gotowaną przez cztery dni, żeby powstały powidła, i mamy też tarninówkę. Co ciekawe, w naszym Pierniku Tarnowskim nie ma cukru, więc jest dietetyczny. Wypiek zadebiutował 10 listopada na Wielkich Tarnowskich Dionizjach i od razu posmakował mieszkańcom. Teraz, kolejna porcja ciasta leżakuje, czekając na Boże Narodzenie – mówi Szef Kuchni enoTARNOWSKIE, Marcin Kostrzewa.