Najstarszy zegar ratuszowy w Polsce znów poprawnie odmierza czas

21 marca 2018 , Tagi: rmfclassic.pl

Jak powiedział PAP Life Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, do którego należy ratusz, w zeszłym tygodniu zakończyła się naprawa uszkodzonych szklanych schodów, dzięki czemu pracownik może regularnie docierać do zegara i go nakręcać. „Dobrze jest nakręcać go średnio co 12 godzin i tak też robimy” – zaznaczył.
W ostatnich miesiącach dostęp do wieży był utrudniony, dlatego zdarzało się, że zegar spóźniał się lub w ogóle nie chodził.
Tarnowski mechanizm uznawany jest za najstarszy w Polsce, działający, ręcznie nakręcany zegar ratuszowy. Czasomierz z XVI wieku odmierza czas na wieży ratusza, uznawanego za najcenniejszy zabytek i symbol tego miasta.
Jak podaje Tarnowskie Centrum Informacji, najstarsza wzmianka o istnieniu zegara wieżowego pochodzi z początku XVI wieku. Uległ on jednak zniszczeniu podczas pożaru w roku 1663. Pozostałością po nim są dzwony zegarowe wybijające na wieży godziny i kwadranse. Są one eksponowane w ratuszu w Sali Pospólstwa. Większy z dzwonów, opatrzony herbem Leliwa i datą D.7 MENSIS IULY ANNO DOMINI 1631 (Dnia 7 lipca Roku Pańskiego 1631) został odlany przez tarnowskiego ludwisarza Pawła Biela.
Zniszczony zegar zastąpiono nowym, z mechanizmem typu szkieletowego. Zegar jest czynny do dziś – tarnowscy historycy uważają, że jest on najstarszym w Polsce ręcznie nakręcanym zegarem ratuszowym. Pracujący mechanizm czasomierza można obejrzeć – jest on widoczny z poziomu poddasza ratusza.
Ratusz w Tarnowie został wybudowany na przełomie XV/XVI wieku jako gotycki, murowany. W połowie XVI wieku rozbudowany i wzbogacony o elementy renesansowe przez Jana Marię Mosca zw. Padovano. Od początku istnienia do 1931 był siedzibą samorządowych władz miejskich.
Na parterze znajdowały się m.in. zbrojownia i waga miejska, a na piętrze Sala Rady i Sala Pospólstwa. W przyziemiu wieży zlokalizowano miejski areszt, a na ganku wieży – strażnicę pożarową.
Od 1931 roku ratusz jest siedzibą muzeum, które posiada m.in. unikatową kolekcję portretów sarmackich z XVII-XVIII wieku, jeden z najcenniejszych w kraju zbiorów porcelany oraz zbiór broni i uzbrojenia z oryginalną kopią husarską – jedną z trzech w całości zachowanych w Polsce.
Gmach ratusza w Tarnowie uznawany jest za najcenniejszy zabytek i symbol tego miasta. Codziennie w południe ze szczytu jego wieży rozlega się głos hejnału skomponowanego przez Stanisława Rzepeckiego w 1972 roku. (PAP Life)

http://www.rmfclassic.pl/informacje/Obraz,12/Najstarszy-zegar-ratuszowy-w-Polsce-znow-poprawnie-odmierza-czas,34481.html

RCIT.421-31/18

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej