Małopolska kusi turystów

23 sierpnia 2010 , Tagi: Temi

– Jednym z takich przedsięwzięć jest np. otwarcie od maja do września 50 kościołów na Szlaku Architektury Drewnianej, które można zwiedzać z przewodnikiem. Bardzo liczymy także na to, że do promocji regionu przyczyni się Małopolski System Informacji Turystycznej.

 

Sekrety ziołowych nalewek

Hitem tego lata w Małopolsce jest nowy szlak turystyczny „Małopolska wieś pachnąca ziołami”. Oferta powstała szczególnie z myślą o miłośnikach przyrody i koneserów zdrowej, regionalnej kuchni. Spędzając wakacje w gospodarstwie agroturystycznym na szlaku „Małopolskiej wsi pachnącej ziołami”, turysta będzie mógł zażyć relaksacyjnych, ziołowych kąpieli, nauczyć się suszenia ziół i wykorzystania ich w domowej kuchni, i apteczce, a wieczorem go¬spodarz zdradzi mu sekrety sporządzania wybornych, ziołowych nalewek według najstarszych receptur ludowych. Uroki małopolskiej wsi będzie można też odkrywać angażując się we wspólną pracę w gospodarstwie. To frajda szczególnie dla najmłodszych, którzy poznają uroki życia na wsi i często po raz pierwszy mają okazję wziąć udział w prawdziwych żniwach, wybieraniu miodu z pasieki czy też strzyżeniu owiec. Oferta cieszy się dużym zainteresowaniem, a szlak odwiedza coraz więcej turystów.

 

Śliwka w…

Suszone, w cieście lub ze schabem. O tym, na ile sposób można przygotować potrawę ze śliwek, przekonają się turyści’ wędrujący Śliwkowym Szlakiem. Małopolanie i turyści mogą smakować w wybranych małopolskich restauracjach i podczas plenerowych wydarzeń znakomitych potraw ze śliwek. Małopolskie gminy znajdujące się na szlaku organizują cykl imprez, podczas których będzie można degustować śliwkowe przysmaki, wziąć udział w konkursach na najlepszą potrawę ze śliwek i wysłuchać wykładów na temat walorów zdrowotnych i odżywczych śliw. Gmina Łososina Dolna szykuje się do tygodniowego serwowania pierogów ze śliwkami i innych śliwkowych rarytasów, rozpoczyna się śliwkowy tydzień nad Jeziorem Rożnowskim, a we wrześniu w Iwkowej odbędzie się Święto Suszonej Śliwki. Do akcji „Spotkajmy się… na Śliwkowym Szlaku” przyłączyły się także małopolskie restauracje, gospodarstwa agroturystyczne oraz pensjonaty, które serwować będą gościom w wybrane dni tygodnia specjalne potrawy ze śliwek.

 

Pątnicy na drodze św. Jakuba

Zwolennicy pielgrzymek mogą przejść szlakiem pątniczym do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela, zwłaszcza że 2010 r. został ogłoszony Jubileuszowym Rokiem Jakubowym. Św. Jakub to patron Hiszpanii i Portugalii, który ściąga od wieków miliony pielgrzymów do grobu w Santiago de Compostela. Tradycja odwiedzania grobu świętego Jakuba trwa w Europie od IX wieku. Pielgrzymi wędrujący w średniowieczu do Santiago de Compostela na znak, że tam dotarli, przynosili muszlę, która z wiekiem stała się symbolem szlaku, który z Krakowa do Santiago de Compostela ma 3703 km.

Małopolski Szlak Świętego Jakuba został wytyczony od Sandomierza do Krakowa przez Kotuszów, Szczaworyż, Probołowice, Pałęcznice, Niegardów i Węcławice. Jak twierdzą historycy, świątynie św. Jakuba położne przy tym szlaku mogły pełnić rangę kościołów stacyjnych. Ich usytuowanie w bliskiej odległości od siebie umożliwiało przejście każdego z kolejnych odcinków drogi w ciągu jednego dnia.

 

Muzyka zaklęta w drewnie

Do końca września udostępnione są dla turystów wnętrza kościołów i cerkwi znajdujących się na Szlaku Architektury Drewnianej. W okresie wakacyjnym na co dzień niedostępne kościoły zaczynają tętnić życiem. W wybrane dni lata odbywają się w nich koncerty muzyki dawnej. W ramach muzycznych spotkań na szlaku usłyszeć można dzieła Chopina, Haendla, Vivaldiego, Telemanna, Mozarta, Haydna i wielu innych znanych kompozytorów

 

TEMI, 2010-08-18, www.temi.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej