Królestwo Garów – Tarnów – część I
Tarnów to nie tylko polski biegun ciepła, ale również miasto z ogromną ilością zabytków. Perła polskiego renesansu z pięknym rynkiem z ratuszem i kamieniczkami. To również miasto, które pamięta o swoich byłych mieszkańcach, o społeczności żydowskiej.
Miasto które często mijamy przejazdem, a to błąd zasadniczy. Można tu spędzić bardzo aktywny weekend lub dłuższy pobyt.
Warto w Tarnowie zatrzymać się również na kilka dni, aby poznać jego historię, zabytki oraz ciekawe, z wieloma atrakcjami okolice.
Ja miałam okazję spędzić tu weekend dzięki Tarnowskiemu Centrum Inormacji.
Zwiedzanie możemy rozpocząć od Rynku. To niewątpliwie jeden z najpiękniejszych rynków w Polsce.
Ma kształt czworoboku, został wytyczony w 1330 roku podczas lokacji miasta. Ten kameralny plac otoczony jest pięknymi renesansowymi kamieniczkami w większości pochodzącymi z XVI-XVIII wieku. Centralne miejsce zajmuje ratusz. Jest to jeden z najpiękniejszych zabytków renesansu w Polsce.
Najstarsze jego elementy pochodzą z z przełomu XIV i X wieku. Za obecny kształt i połączenie gotyku z renesansem odpowiada Giovanni Maria Padovano.
Jedną z atrakcji ratusza jest możliwość wejścia na 30 metrową wieżę. Roztacza się z niej piękny widok na miasto oraz okolicę.
W drodze na szczyt trzeba zwróć uwagę na mechanizm najstarszego w Małopolsce działającego zegara wieżowego.
W ratuszu mieści się oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Galeria Sztuki Dawnej.
W jego zabytkowych salach obejrzeć można kilka wystaw.
„W kontuszu i przy szabli” – wystawa stała poświęcona polskiej kulturze szlacheckiej. Zgromadzono między innymi kolekcję polskich oraz orientalnych militariów
Więcej: https://www.krolestwogarow.pl/2023/12/tarnow-czesc-i.html