Jest tylko jeden taki „Bezan”

14 stycznia 2010 , Tagi: InTARnet.pl

„Bezan” rozpoczął się 20 czerwca od „skrzydlatego” „Żeglarskiego rendez vous” w restauracji Bombay Music, gdzie szantowe klimaty „Segarsów” i „The Cotton” dopełnione zostały przez poezje tarnowskiego żeglarza i konstruktora Władysława Brożka. Przygotowane przez niego filmy z żeglarskich wypraw towarzyszyły dzień później, na Campingu 202, szantowym koncertom, wyświetlane na ekranie obok sceny. Wokół tej zaś i między publicznością przechadzali się prawdziwi żeglarze i piraci, czyniąc to wszystko, co piratom czynić wypada… Wspaniale zaśpiewali i zagrali nam „Bukanierzy”, „Męski Punkt Widzenia”, „Sąsiedzi”, „Segarsi” i tarnowski „The Cotton”; w wielu wypadkach pieśni okraszone były gawędą, anegdotą…. W przerwach między koncertami mrożące krew w żyłach morskie opowieści snuł zaś Szymon Seremet z Teatru Nie Teraz. Pisząc o muzyce i zespołach chciałbym na chwilę zatrzymać się przy „Segarsach” – warto podkreślić, iż wiernie towarzyszą „Bezanowi” od lat, uczestnicząc w lepszych i gorszych rejsach Festiwalu. Znakomici rozmówcy i gawędziarze dopłyną do nas również w przyszłym roku i to na nich wówczas spróbuję „zapolować” z mikrofonem. Tym razem jednak upatrzyłem sobie świetnych „Sąsiadów” z Gliwic (info o zespole w jednej z wiadomości zapowiadającej Festiwal), którzy zawitali na „Bezanie” po raz pierwszy – przy okazji organizując w naszym portalu mini – konkurs z płytą w jako nagrodą. W pliku mp3 prezentujemy przeplataną szantami i pieśniami ludzi morza rozmowę – przeprowadzoną z tą damską – męską częścią załogi, którą udało mi się na chwilę oderwać od rytualnych, pokoncertowych czynności, jakie przystoją żeglarzom 🙂

Podsumowując – tarnowski „Bezan” ma się coraz lepiej i jest to naprawdę wyjątkowa impreza, w której bezpiecznie i w dobrym towarzystwie – także kibicujących sobie nawzajem i słuchających się szantmanów i szantymaniaków, można wziąć udział zabierając z sobą przyjaciół czy rodzinę, by wspólnie pożeglować hen, za horyzontu kres – horyzontu oceanu, muzyki i wyobraźni…

Grzechem nie byłoby na koniec wspomnieć tych, którzy „Bezan” wspomogli: byli to m.in. strażacy z Rzędzina, przedstawiciele Jacht Clubu Azoty, Tarnowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, Teatru Nie Teraz, młodzież i instruktorzy Targu Słów. -Za swój udział otrzymali tylko mój uśmiech, słowa podziękowania i zapewnienie, że nie zapomnę o tym, że SĄ – mówi kapitan „Bezanu” Krystyna Drozd z „TAK”. Pani kapitan dziękuje również sponsorom i partnerom oraz tym, którzy na Camping przyszli i potrafili się znakomicie bawić.

XXIII Przegląd Piosenki Żeglarskiej „Bezan” zrealizowany został przy finansowym wsparciu Gminy Miasta Tarnowa – Urzędu Miasta Tarnowa i Powiatu Tarnowskiego. Organizatorzy: Tarnowska Artystyczna Konfraternia, Tarnowskie Centrum Informacji. Sponsor główny: Multimedia Polska. Sponsorzy: Zakłady Azotowe Tarnów. Partnerzy: Teatr Nie Teraz (klar-owne etiudy Szymona Seremeta), 12-osobowa grupa młodzieży i instruktorzy: Renata i Marek Krakowiak oraz Wojciech Stelmach z Targu Słów Pałacu Młodzieży (barwna i aktywna grupa piratów), Tarnowski Jacht Club Azoty, z wice komandorem Tomaszem Boruchem, Tarnowski Okręgowy Związek Żeglarski ze Stanisławem Falińskim i Antonim Krajewskim (aranżacja miasteczka portowego – kody flagowe, żagle, łódź kadet, projekcja filmów o tematyce żeglarskiej). Ponadto „Bezan” wspierali: Stowarzyszenie „Dajmy Dzieciom Miłość” – z przewodniczącym zarządu Stanisławem Bańborem (użyczenie plenerowej sceny), strażacy OSP w Rzędzinie, pod wodza fajermana Tadeusza Borucha (ustawiali i demontowali scenę), właściciel Drukarni 21 Jan Maniak (druk afiszy i zaproszeń), Tarnowski Centrum Kultury – Tomasz Kapturkiewicz (użyczenie sprzętu nagłaśniającego i oświetlenia), Tarnowski Teatr im. L. Solskiego (użyczenie strojów i rekwizytów). Catering i atrakcje dla dzieci zapewniła FHU „Gabriel”. Festiwal prowadził, nie odstępujący „Bezanu” od lat, Ryszard Żądło. Patronat medialny: Szantymaniak.pl, inTARnet.pl, radio RDN Małopolska, radio Eska, Dzienik Polski, Gazeta Krakowska, TEMI oraz Timi.pl.

INTARNET.PL

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej