Jeden na jednego – Tarnów odwiedza trzy razy więcej turystów niż nadmorski Koszalin
Po co do Tarnowa przyjechali przedstawiciele informacji turystycznej z całej Polski? Czyżby nasze miasto stało się aż tak atrakcyjne, że osoby odpowiedzialne za promocję turystyki koniecznie chciały je zobaczyć?
Bezpośrednią przyczyną ich wizyty było zorganizowane w Tarnowie trzydniowe Forum Informacji Turystycznej, aczkolwiek jego uczestnicy mieli czas na zwiedzenie miasta i wybranych miejsc w okolicy. Tarnów jest atrakcyjnym miejscem wycieczek. Świadczy o tym chociażby ilość turystów, którzy odwiedzają miejscowe muzea czy chociażby nasz punkt Informacji Turystycznej na Rynku.
Jaka to jest skala?
W 2013 roku do Tarnowa i regionu przyjechało około miliona osób, z czego180 tysięcy stanowili turyści zagraniczni. Niespełna dwieście tysięcy spędziło tutaj co najmniej dwa dni, gdyż wykupili nocleg. Porównując nasz punkt informacji turystycznej na przykład z tym, który działa w Koszalinie, czyli podobnym wielkościowo, choć położonym nad morzem i może nawet bardziej atrakcyjnym turystycznie miastem, również nie mamy się czego wstydzić. Ten w Koszalinie odwiedziło przed rokiem sześć tysięcy osób, nasz blisko dwadzieścia tysięcy, czyli ponad trzy razy więcej.
Czy to może być zasługa autostrady?
W dużej mierze na pewno tak. Autostrada bardzo zbliżyła nas Do Krakowa, gdzie – jak wiemy –przyjeżdża najwięcej turystów w Polsce. Wielu z nich teraz chętniej niż dawniej decyduje się na wypad do Tarnowa,
Bo to zaledwie godzina drogi. Są to najczęściej jednodniowe wizyty, ale mimo wszystko wiążą się one z tym, że te osoby zostawiają u nas pieniądze, czy to za wizytę w restauracji lub sklepie, czy kupując pamiątki.
Kto do nas przyjeżdża?
Niemcy, Anglicy, mieszkańcy Izraela, Węgrzy, ale również odwiedza nas coraz więcej Japończyków. Wielu z nich jest doskonale zaznajomionych z naszymi atrakcjami, gdyż mają w ręku świetnie wydane przewodniki, a niektórzy nawet nasze ulotki, które rozdajemy na zagranicznych targach turystycznych.
Co zwiedzają?
Przede wszystkim Starówkę, katedrę, muzea: diecezjalne i etnograficzne oraz nasze kościółki na szlaku architektury drewnianej. Wielu z nich jedzie dalej, do Zalipia.
Rozmawiał: Paweł Chwał
Gazeta Tarnowska, str. 2, 28-11-2014, www.gk.pl
RCIT.062-298/14