Dlaczego odnalezione średniowieczne zboże przetrwało?

22 października 2020 , Tagi: informatorbrzeski.pl

Spotkanie z Andrzejem Szpunarem archeologiem, dyrektorem Muzeum Okręgowego w Tarnowie w latach 2012-2020

Wrzesień obfitował w wiele interesujących wydarzeń edukacyjno-kulturalnych w naszej gminie. Prelekcje historyczne, finał projektu i premiera gry mobilnej „Wiktoria Witosa. Z Czchowa do Warszawy” to tylko niektóre ciekawe inicjatywy realizowane przez MOKSIR w Czchowie, były jeszcze inne – cykliczne, o których napiszemy w kolejnym artykule. Teraz chcę zainteresować Państwa relacją ze spotkania z archeologiem Andrzejem Szpunarem, które odbyło się w słoneczny, pierwszy dzień kalendarzowej jesieni – 23 września, na zamku w Czchowie.

Archeologia to odkrywanie historii, wizualizacje przeszłości, czy to w postaci budowli tak jak nasz zamek, czy codziennego życia ludzi, tylko „nieco” wcześniej. Od dawna zamierzałam zaprosić do Czchowa archeologa, który ma ogromną wiedzę na temat czchowskiego zamku Andrzeja Szpunara. Kiedy udało nam się dopiąć termin, 23 września na dziedzińcu, rozpoczęła się opowieść o tajemnicach czchowskiego zamku.

Ale zacznijmy od początku. Historia zamku w Czchowie sięga XIII wieku. Najpierw jako strażnica, potem niewielki zamek, pełnił ważne role społeczne i handlowe m.in. komory celnej, więzienia, był siedzibą starostwa i należał do całego systemu fortyfikacji Doliny Dunajca, strzegących traktu handlowego prowadzącego na Węgry. Okres świetności zamku to czasy średniowiecza, niestety w drugiej połowie XVI w. zaczął chylić się ku ruinie. Na widokówkach sprzed 1914 roku udostępnionych przez Tomasza Kornasia możemy zobaczyć opuszczone i nieomal zapomniane wzgórze ze zrujnowaną wieżą zamkową.

Z biegiem lat ten romantyczny pomnik historii uległ wielkim zmianom. Zrekonstruowana wieża zamieniła się w punkt widokowy, a wzgórze porośnięte drzewami w teren do dalszych poszukiwań ukrytych skarbów.
Przez lata „baszta w Czchowie” miała swoich wspaniałych społecznych opiekunów, niestety już nieżyjących: Henryka Kornasia i Jerzego Pawlaka, którzy marzyli aby zobaczyć ją w takiej okazałości jak dzisiaj.
Dzięki staraniom gminy Czchów przy współpracy z Tarnowską Organizacją Turystyczną zamek zyskał nowy blask. W maju 2019 toku zamek został oficjalnie oddany do użytkowania i jest jedną z piękniejszych atrakcji turystycznych Małopolski.

Ale nim to wszystko się wydarzyło, trzeba było sięgnąć po kilofy, łopaty, szpadle i inne narzędzia – by dowiedzieć się co kryje wzgórze z wieżą na szczycie. Przez osiem lat, począwszy od 1993 roku ekipa archeologów z Muzeum Okręgowego w Tarnowie prowadziła badania archeologiczne w Czchowie odkopując zamkowe mury. Zespołem kierował Andrzej Szpunar. W trakcie badań wydobyto dziesiątki tysięcy zabytków, niektóre z nich w postaci repliki można obejrzeć na wystawie w budynku strażnika.

Więcej: https://www.informatorbrzeski.pl/dlaczego-odnalezione-sredniowieczne-zboze-przetrwalo/

RCIT. 421-183/20

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej