Będzie kolejna w Małopolsce ścieżka w koronach drzew – w Ciężkowicach
Już tej jesieni na mapie atrakcji turystycznych w Małopolsce pojawi się kolejna ścieżka w koronach drzew – powstanie w podtarnowskich Ciężkowicach i będzie znajdowała się w pobliżu otwartego tam niedawno Parku Zdrojowego.
Ciężkowicka ścieżka w koronach drzew obiecywana jest turystom już od wielu lat. Projekt ten po drodze spotkał jednak wiele przeciwności, ostatecznie udało się po 5-krotnym przetargu wyłonić firmę, która zajęła się realizacją inwestycji. Prace ruszyły a termin zakończenia to wrzesień tego roku. Wydaje się ze już nic nie zatrzyma tego projektu – gmina dostała bowiem właśnie dodatkowe 2 miliony złotych od Urzędu Marszałkowskiego, aby dopiąć budżet zadania
„Nie ma informacji o przedłużeniu terminu” – zapewniał burmistrz Ciężkowic Stanisław Kuropatwa.
Pomost ścieżki edukacyjno-przyrodniczej w Ciężkowicach ma być wykonany z desek, konstrukcja ze stali. Sama trasa ma mieć 1200 metrów – będzie się nieznacznie różnić od tych ścieżek, które powstały już w regionie. Będzie w jednym ciągu, poziomy będą tworzone w koronach drzew, zależnie od kształtu terenu.
Trasa zaczynać będzie się w przysiółku Ciezkowice-Rakutowa, dokładnie od ulicy Zakole, a kończyć będzie się przy ulicy Partyzantów. Początek ścieżki będzie oddalony od Parku Zdrojowego i Skamieniałego Miasta – czyli ciężkowickich atrakcji znanych już turystom od ubiegłego roku, aby ułatwić turystom przemieszczanie się między tymi punktami, w Ciężkowicach zaczęły kursować prywatne meleksy- mówił Marcin Pałach z Tarnowskiego Centrum Informacji. Z Krakowa i Tarnowa można dojechać do Ciężkowic pociągiem i na miejsce meleksem już do Skamieniałego Miasta, Parku Zdrojowego. Takie meleksy będą też wozić turystów do ciężkowickiej ścieżki w koronach drzew. Gmina jednak także zdaje sobie sprawę z tego, że musi się przygotować do turystycznego najazdu – w okolicach ścieżki trwa budowa parkingów, gmina liczy też na to, że właściciele gruntów w tej okolicy zdecydują się na stworzenie prywatnych parkingów.
Jest jednak jeszcze jeden poważny kłopot, który gmina będzie musiała w najbliższym czasie rozwiązać, zauważa Marcin Pałach. Brakuje tam dobrego miejsca noclegowego. Są oczywiście pensjonaty i agroturystyka, ale potrzebny jest ośrodek podobny do tego nad jeziorem Rożnowskim. To kolejny punkt potrzebny do rozwoju infrastruktury i potencjału regionu.
Jesienią w Ciężkowicach otwarta ma zostać nie tylko ścieżka w koronach drzew, ale i Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej – dziś gmina podpisała umowę z wykonawcą na wyposażenie Centrum. W ubiegłym roku powstał tam Park Zdrojowy, który już od otwarcia odwiedziło ponad 260 tysięcy turystów. Przed Ciężkowicami więc spore wyzwanie, aby sprostać oczekiwaniom turystów, bo w czasie pandemii właśnie takie miejsca cieszą się największym zainteresowaniem.
Budowa ciężkowickiej ścieżki w koronach drzew to koszt blisko 15 mln złotych.W ubiegłym roku w Ciężkowicach uruchomiono Park Zdrojowy – obiekt nie jest jednak zamknięty w okresie zimowym – z leczniczych kąpieli można tam korzystać także teraz – baseny i brodziki służą do hydroterapii, nie są zbyt głębokie i może być to zatem świetny start do „morsowania”.