Pamięci tarnowskiego artysty

18 listopada 2010

W roku bieżącym, dnia 24 listopada, minie 100. rocznica powstania Tarnowskich Wodociągów. W przeddzień tej rocznicy, w dniu 23 listopada, odsłonięta zostanie w holu budynku Tarnowskich Wodociągów przy ul Narutowicza 37 tablica pamiątkowa, poświęcona wybitnemu tarnowskiemu artyście-malarzowi Julianowi Grabowskiemu (1922-1973).

Ojciec Juliana Grabowskiego był długoletnim pracownikiem Tarnowskich Wodociągów (werkmistrzem) i wraz z rodziną mieszkał w tzw. „Białym Domu” przy ul. Narutowicza 37. W tym też budynku Julian Grabowski urodził się w dniu 5 maja 1922 r. Po ukończeniu szkół średnich w Tarnowie, w latach 1947-1953 studiował w krakowskiej ASP, m.in. pod kierunkiem Czesława Rzepińskiego i Zbigniewa Pronaszki. Swoje prace malarskie wystawiał już w czasie studiów w 1948 r. Od 1954 r. należał do Tarnowskiego Oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków, a w latach 1959-1961 i 1971-1973 był jego prezesem.

W 1957 r. Julian Grabowski rozpoczął pracę pedagogiczną w Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie. Miał 8 wystaw indywidualnych. Otrzymał szereg medali i odznaczeń. Kolekcja jego prac znajduje się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Był jednym z najwybitniejszych malarzy swojego czasu działających w Tarnowie.

23 listopada o godz. 18.00 w budynku przy ul. Wodnej 2 odbędzie się również wernisaż wystawy jego prac. Wystawę zorganizowało Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Zaś dyrektor Muzeum Adam Bartosz był wnioskodawcą nazwania jednej z ulic Tarnowa imieniem Juliana Grabowskiego. Wniosek ten został przyjęty i w tym samym dniu o godzinie 12.00 odbędzie się ceremonia odsłonięcia tablicy z nazwiskiem Julian Grabowskiego. W uroczystości wezmą udział m.in. uczniowie Liceum Plastycznego, którego nauczycielem był ten artysta. Ulica Juliana Grabowskiego znajduje się w rejonie ulic Braci Saków i Świętojańskiej.

Tarnowskie Wodociągi sp. z o.o. wraz z Muzeum Okręgowym w Tarnowie serdecznie zapraszają mieszkańców Tarnowa na udział w odsłonięciu pamiątkowej tablicy i wernisaż wystawy.

 

Serwis Informacyjny Muzeum Okręgowego w Tarnowie, nr 19/2010

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej