Największa w historii miasta impreza z udziałem elit politycznych i biznesowych – Wielkie Forum w Tarnowie
W Tarnowie trwa II Forum Inwestycyjne, poprzedzające Forum krynickie – największą imprezę gospodarczą w Europie Środkowej. Do Tarnowa zjechali we wtorek szefowie największych polskich przedsiębiorstw, przedstawiciele najważniejszych instytucji gospodarczych, w tym rządowych, z Polski i innych krajów, obecni są też samorządowcy i dziennikarze najważniejszych mediów. W tym roku Forum w Tarnowie jest dwudniowe, poszerzone zostało także o kilka nowych punktów, które mają wpłynąć na jego uatrakcyjnienie. Gościem Forum, organizowanego przez Instytut Studiów Wschodnich i Gminę Miasta Tarnowa będzie dziś przed południem premier Donald Tusk.
Prologiem do Forum było przedpołudniowe seminarium gospodarcze New Connect w Sali Lustrzanej, które zorganizowała redakcja „Pulsu Biznesu”.
O godzinie 17:00, po konferencji prasowej, Prezydent Ryszard Ścigała oficjalnie zainaugurował obrady II Forum Inwestycyjnego – największej w tym stuleciu (przynajmniej ze względu na liczną obecność czołowych postaci polskiego życia gospodarczego) imprezy w Tarnowie.
Pierwszy panel, prowadzony przez redaktora Pawła Lisickiego z „Rzeczpospolitej” dotyczył „Prywatyzacji w czasach kryzys”. Paneliści (Adam Leszkiewicz – podsekretarz stanu w ministerstwie skarbu, Oleksandr Potimkow – Wiceprzewodniczący Funduszu Mienia Państwowego Ukrainy, Sergey Pyatkov z Komitetu Państwowego ds. Mienia Publicznego Białorusi oraz Wojciech Papierak – Wiceprezes Zarządu Banku PKO Bank Polski S.A.) zastanawiali się m.in. nad tym, jak przebiega prywatyzacja w czasach kryzysu, czy kryzys jest przeszkodą, czy motorem dla działań prywatyzacyjnych a także nad tym, na ile deklaracje o tym, że „prywatnie, to efektywnie”, przekładają się na wolę dokonywania zmian w gospodarce.
Tuż przed rozpoczęciem drugiego panelu „Bezpieczeństwo energetyczne a ekonomiczna efektywność” do uczestników Forum, odbywającego się w PWSZ dołączył minister skarbu Aleksander Grad. W dyskusji na temat bezpieczeństwa energetycznego wzięli udział szefowie największych firm tego sektora gospodarki – PKN ORLEN , PGNiG, TAURON, Towarowej Giełdy Energii, GDF Suez Energia Polska S.A. a także Laszlo Varro, wiceprezes ds. Rozwoju Strategicznego, z węgierskiego MOL-a.
Później o „Środkowoeuropejskim sektorze finansowym po kryzysie” dyskutowali przedstawiciele wielkich instytucji finansowych – PZU SA, Citi Bank Handlowy, Enterprise Investors, Banku Pocztowego i International Banker. Na zakończenie inauguracyjnego dnia odbyła się robocza prezentacja ofert inwestycyjnych z udziałem przedstawicieli firm i instytucji obsługujących inwestycje z Polski oraz samorządów kilku polskich miast , w tym prezydent Tarnowa, Ryszard Ścigała. Pierwszy dzień Forum zakończył uroczysty bankiet w Sali Lustrzanej.
W środę, podczas drugiego dnia imprezy, spodziewana jest m.in. wizyta premiera Donalda Tuska. Pierwszy z trzech zaplanowanych tego dnia paneli dotyczyć ma przekształceń własnościowych w polskim przemyśle chemicznym.
Zaplanowano też, oczekiwaną z wielkim zainteresowaniem, oficjalną prezentację planów prywatyzacyjnych rządu – plany te przedstawi minister Aleksander Grad.
Imprezę około godziny 13:00 zakończyć ma wręczenie nagród : Inwestycja Europy Środkowo-Wschodniej w Roku 2009 i Inwestor Europy Środkowo-Wschodniej w Roku 2009. Popołudniu uczestnicy tarnowskiego Forum przemieszczą się do Krynicy.