Motywy pasyjne na ekspozycji w Muzeum Diecezjalnym
Bogata kolekcja sakralnej sztuki gotyckiej, ikony malowane na szkle, ale także niezwykłe zbiory Olgi Majewskiej i wystawa czasowa ‘Chleb życia’. Podczas wiosennych spacerów po tarnowskiej Starówce warto zajrzeć do najstarszego w Polsce Muzeum Diecezjalnego i obejrzeć zgromadzone tam skarby.
Dyrektor tarnowskiego Muzeum Diecezjalnego ks. Piotr Pasek, zachęca, by w okresie Wielkiego Postu zatrzymać się szczególnie przy dziełach sztuki ukazujących motywy pasyjne.
– Szczególnie zapraszam do zwiedzenia kolekcji malarstwa tablicowego, które jest eksponowane w naszej Galerii Sztuki Średniowiecznej. A zobaczymy bardzo majestatyczne, mistyczne, można powiedzieć, przedstawienia scen pasyjnych. Począwszy od Tryptyku z Ptaszkowej, poprzez piękne opłakiwania z Chomranic i z Czarnego Potoku, możemy wejść w klimat Wielkiego postu, ale również Wielkiego Tygodnia, który przed nami.
Oprócz ekspozycji stałej, w Muzeum Diecezjalnym obejrzeć można jeszcze do końca kwietnia wystawę czasową ‘Chleb życia’, która pokazuje malarskie inspiracje czerpane z Eucharystii. Do jej obejrzenia zachęca ks. Pasek.
– Ponadto w naszej galerii, muzeum, wciąż jeszcze zaprasza wystawa czasowa ‘Chleb życia’. Jest ona szczególnie dedykowana tym wszystkim, którzy pragną zgłębić tajemnicę obecności Jezusa w Eucharystii, ale również w naszej codzienności. I to wszystko możemy odczytać zapisane w znakach ikonograficznych.