Lepsze warunki do przechowywania dokumentów. Archiwum państwowe w Tarnowie po remoncie
W ciągu dwóch lat wymieniono dach i okna, prowadzone były również prace przy odwilgoceniu ścian.
-Wszystko po to, aby stworzyć warunki do przechowywania cennych niekiedy dokumentów – mówi kierownik Maciej Dudek.
W tym kierunku została wymieniona instalacja grzewcza, która teraz będzie kontrolować, aby zarówno temperatura powietrza, jak i jego wilgotność nie szkodziły zbiorom. Ponadto nowe regały pozwolą na większą dostępność do archiwów. Dodatkowo monitoring i instalacja alarmowa mają poprawić bezpieczeństwo.
Oddział tarnowski, który powstał w 1953 roku gromadzi przede wszystkim materiały pochodzące z urzędów miejskich, gminnych, sądów i prokuratur.Ostatnim cennym okazem przekazanym do zasobów była księga protokołów rady gminy Borusowa z lat 1867 – 1925 przekazana przez szkołę podstawową w tej miejscowości.
Poza tym w najbliższych planach archiwum jest częściowa digitalizacja zbiorów. Z jednej strony ma to pozwolić na ochronę i konserwację najstarszych dokumentów. Z drugiej ma umożliwić szerszy dostęp do cyfrowych wersji, za pomocą komputera i internetu. Pierwsze miałyby być udostępnione dokumentacje urzędu stany cywilnego zawierające dane dotyczące dat urodzeń, śmierci oraz zawierania związków małżeńskich.