Jak wykorzystać potencjał przyrodniczo-krajobrazowy Pogórza Ciężkowickiego?

16 października 2014 , Tagi: wydarzenie

Odpowiedzi na to pytanie szukano podczas międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Zaproszeni goście z kraju i zagranicy wymieniali spostrzeżenia i dzielili się swoimi doświadczeniami.

W ramach projektu „Zagospodarnie turystyczno-edukacyjne Pogórza Ciężkowickiego z elementami ochrony przyrody” przewidziano między innymi: budowę Międzynarodowego Centrum Edukacyjno-Turystycznego, ścieżkę edukacyjną w koronach drzew, Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Dzikich wraz z Azylem oraz Ogród Zmysłów wraz z oranżerią. Wszystkie obiekty będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i rodzin z dziećmi.

Istotą projektu jest wykorzystanie potencjału Pogórza – powiedział RDN Małopolska Jerzy Zawartka, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego – Dla naszego pogórza, pięknego, najpiękniejszego to w Małopolsce jest to szansa niesamowita. Jest to metoda tez na rozruszanie miejscowych przedsiębiorców, bo to co robimy przecież nie robimy dla siebie, robimy dla mieszkańców. Idea ochrony przyrody powiązana z rozwojem społeczności lokalnej chyba jest fajna rzeczą, że przy okazji chronienia przyrody, ochrony przyrody, ochrony krajobrazu możemy coś miejscowej społeczności przekazać, zachęcić do pracy. Łatwe to nie będzie, ale jak nie teraz to kiedy – dodaje Jerzy Zawartka

To spotkanie to ważny krok w pracach nad ostatecznym kształtem projektu. Goście z zagranicy dzieli się swoimi doświadczeniami w budowie i użytkowaniu podobnych obiektów na terenie Europy Zachodniej – mówi Monika Kwaśniewicz z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego – Te osoby przyjechały ze Szwajcarii, z Niemiec, ze Słowacji. Mamy nawiązaną współpracę międzynarodową z niektórymi z tych partnerów i ją dopiero rozpoczynamy. Mamy nadzieje, że przyniesie nam to efekty i pomoże zrealizować coś co będzie na najwyższym poziomie. Wzorujemy się na tym co już powstało, taka jest idea. Chodzi o to, żeby mieć już czyjeś doświadczenia, żeby je wykorzystać i zbudować coś nowego na bazie właśnie tych doświadczeń – zaznacza Monika Kwaśniewicz.

Jedną z głównych atrakcji projektu będzie ścieżka edukacyjno -przyrodnicza w koronach drzew wraz z wieżą widokową. Taka ścieżka to atrakcja przyciągająca setki tysięcy turystów rocznie – podkreśla Bernd Bayerkohler z Niemiec – Mamy trzy takie ścieżki w koronach drzew w Niemczech, na południowym wschodzie i na południowym zachodzie i czwarte miejsce w Czechach. To taki rodzaj platform widokowych, który wprowadziliśmy już sześć lat temu i one się bardzo sprawdziły. Uważamy, że sprawdzą się również w Małopolsce – dodaje Bernd Bayerkohler.

Ten projekt skłania zaangażowane gminy oraz Zespół Parków do ścisłej współpracy – mówi Zbigniew Jurkiewicz, burmistrz Ciężkowic – Projekt jest na prawdę dużym bardzo atrakcyjnym projektem realizowanym przez kilka gmin. Każda z gmin na swoim terenie wykona pewne zadania, które będą stanowiły całość, będą musiały być połączone jednym logiem, jedną ścieżką i jedną trasą, tak aby turysta mógł przyjeżdżając na Pogórze Ciężkowickie mógł spędzić kilka dni pozostając w naszym rejonie – kończy Zbigniew Jurkiewicz.

Projekt relizowany będzie przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego w partnerstwie z liderem projektu gminą Ciężkowice oraz gminami: Pleśna, Gromnik, Rzepiennik Strzyżewski oraz Zakliczyn.
Więcej już dziś w Pulsie Regionu po godzinie 16.00.

http://www.rdn.pl/index.php/wiadomosci/tarnow/8136-jak-wykorzystac-potencjal-przyrodniczo-krajobrazowy-pogorza-ciezkowickiego

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej