Dlaczego w Tarnowie zawsze jest najcieplej? Zagadka rozwiązana
Przez wiele lat zastanawiano się, gdzie jest najcieplejsze miejsce w Polsce. W 2000 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazał Tarnów.
Tylko dlaczego? Chodzi o wyjątkowe położenie tego miasta, często nazywanego Polskim Biegunem Ciepła.
Gdzie w Polsce jest najcieplej? Według analizy przeprowadzonej przez meteorologów, w której wykorzystano średnie wartości temperatur od 1971 roku, okazało się, że najcieplejszym miejscem w Polsce jest Tarnów (woj. małopolskie). W 2000 roku przekazano, że średnia roczna temperatura w tym mieście wynosi 8,8 st. C.
Co wpływa na temperaturę? Jak się okazuje, szczególne położenie miasta sprawia, że jest tam najcieplej. Występują tam ciepłe podmuchy halnego wiatru, a pasmo wzgórz sprawia, że miasto jest jednocześnie osłonięte przed zimnymi powiewami powietrza. Okres wegetacji wynosi tam od 210 do 225 dni, a termiczne lato w Tarnowie trwa 118 dni. W 1967 roku w przewodniku „Tarnów i Ziemia Tarnowska” wskazano, że „średnia roczna temperatur dla Tarnowa mierzona w latach 1881-1930 wynosi 8,8 st. C, w 1960 8,6 st. C, w 1961- 9,1 st. C i jest najwyższa w Polsce”. Podkreślono również, że „najcieplejsze miejsce w Tarnowie znajduje się na południowym stoku wzgórza gumniskiego, zwróconego ku Górze św. Marcina”. Teraz to miejsce wskazuje się w południowej część Parku Sanguszków, który znajduje się w dzielnicy Gumniska.