Culture.pl o tarnowskiej kulturze i sztuce

4 lutego 2020 , Tagi: BWA , kultura , Muzeum Etnograficzne , sztuka

Culture.pl – portal prowadzony przez Instytut Adama Mickiewicza – narodową instytucję kultury, największe i najbardziej wszechstronne źródło wiedzy o polskiej kulturze, kolejny raz portretuje tarnowską sztukę i dziedzictwo kulturalne. Tym razem w dwóch rozmowach – pierwszej z Ewą Łączyńską-Widz, dyrektor tarnowskiego BWA, o jego (a także własnej) historii. Drugiej – z wieloletnim dyrektorem Muzeum Okręgowego w Tarnowie, etnografem i m.in. cyganologiem – o barwnej mniejszości, jaką stanowią Romowie, tarnowskiej ekspozycji cygańskiej i działaniach podejmowanych dla zachowania ich kultury i folkloru. Trzeci z artykułów to „Artystyczny przewodnik po Tarnowie”, opisujący wybrane dzieła sztuki, które autor słusznie uznaje za najwybitniejsze, a które odnalazł w miejscach nieoczywistych.

Zapraszamy do lektury.

 

Ewa Łączyńska-Widz: Miejsce na rzeczy niespodziewane [WYWIAD]

Od galerii określanej jako najgorsze BWA w Polsce do instytucji stawianej za wzorzec, od obskurnego pawilonu do odrestaurowanego neogotyckiego pałacyku – o historii BWA Tarnów opowiada matka jego sukcesu, Ewa Łączyńska-Widz.

https://culture.pl/pl/artykul/ewa-laczynska-widz-miejsce-na-rzeczy-niespodziewane-wywiad

 

Adam Bartosz – Tarnów, centrum cygańskiego świata [WYWIAD]

„Kiedy kopią Żyda, to czuję się Żydem, kiedy kopią Cygana, czuję się Cyganem” – mówi Adam Bartosz, etnograf, antropolog, wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, który uczynił z Tarnowa jedno ze światowych centrów wiedzy o kulturze Romów.

https://culture.pl/pl/artykul/adam-bartosz-tarnow-centrum-cyganskiego-swiata-wywiad

 

Artystyczny przewodnik po Tarnowie

Od renesansowych nagrobków przez modernistyczne perełki po dyskretne rzeźby najwybitniejszych współczesnych artystów. Proszę szanownej wycieczki, oto najwybitniejsze dzieła sztuki rozsiane po ulicach, parkach, domach, kościołach i fabrykach Tarnowa.

https://culture.pl/pl/artykul/artystyczny-przewodnik-po-tarnowie

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej