Od lat w diecezji tarnowskiej jest najwięcej powołań kapłańskich. Stąd też największa liczba księży wyjeżdża na misje. Jan Paweł II powiedział o ziemi tarnowskiej, że „orędzie ośmiu błogosławieństw trwa tu od stuleci”.
Wiara czyni cuda, lecz cudu trzeba, żeby uwierzyć. Region tarnowski, obszarem znacznie mniejszy od terenu diecezji tarnowskiej, pełen jest miejsc kultu świętych. Łaski, których doświadczają wierni udokumentowane są nie tylko ich ustnymi przekazami, lecz także oficjalnie potwierdzone przez komisje biskupie. W samym Tarnowie znajdują się trzy sanktuaria maryjne.
Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej ustanowione zostało w bazylice katedralnej w 2006 roku. Od tego momentu katedra, jako szczególne miejsce kultu i uzyskiwania Bożych łask, cieszy się przywilejem możliwości uzyskania odpustu zupełnego przez wiernych. Kult Maryi łączy się z Figurą Matki Bożej Bolesnej. Pieta, wykonana w XVII w. w drewnie, polichromowana i złocona, od ponad stu lat uznawana jest za cudowną.
Drugie z sanktuariów, Matki Bożej Szkaplerznej , znajduje się w kościółku p.w. Najświętszej Marii Panny, jednym z najpiękniejszych drewnianych kościółków regionu. W rokokowym ołtarzu głównym, znajduje się słynący łaskami, malowany na desce, obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Do pierwotnego obrazu dodano z czasem korony oraz haftowane suknie.
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej przy parafii św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej erygowane zostało w 2003r. Pierwsza figura Pani Fatimskiej została tutaj poświęcona w 1952r. Szczególnym pietyzmem otoczone są, przywiezione z Fatimy, relikwie błogosławionych pastuszków – Franciszka i Hiacynty. W tarnowskim sanktuarium został opracowany śpiewnik z pieśniami do MB Fatimskiej, śpiewanymi dziś w całej Polsce.
POŁUDNIE REGIONU
Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej jest największym z centrów kultu maryjnego w Diecezji Tarnowskiej. W jednonawowym kościele z dwoma bocznymi kaplicami, w przepięknym barokowym ołtarzu głównym znajduje się słynący łaskami wizerunek Królowej Diecezji, jak zwane jest przedstawienie Madonny z Dzieciątkiem. Komisja Biskupia już w 1641 r. potwierdziła cudowny charakter obrazu. Święto Matki Bożej Tuchowskiej umieszczone jest w kalendarzu liturgicznym i przypada na 2 dzień lipca. Dzień wcześniej rozpoczyna się, trwający przez cały tydzień, Wielki Odpust, który każdego roku gromadzi około 100 000 wiernych.
Sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei na Jamnej cieszyło się szczególnym zainteresowaniem papieża Jana Pawła II, ze względu na swój charakter. Powstało dzięki staraniom Dominikanina Jana Góry, który na początku lat 90 rozpoczął budowę Duszpasterstwa Akademickiego, które od początku zyskało przychylność papieską. Ikona Matki Bożej Niezawodnej Nadziei, stworzona została dla upamiętnienia pacyfikacji wsi Jamna przez nazistów, została koronowana przez Jana Pawła II w 1998r. podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra. W tym samym roku papież poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła na Jamnej, dzisiejszego sanktuarium.
Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego w Ciężkowicach jest wyjątkowym sanktuarium. W kościele p.w. św. Andrzeja, wybudowanym w latach 1901-1902, w neogotyckim ołtarzu znajduje się wczesnobarokowy obraz Chrystusa Miłosiernego Ecce Homo, namalowany na drewnie. Miał on być darem papieża Innocentego XI dla jednego z księży za udział w modlitwach w intencji zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego nad Turkami, w bitwie pod Wiedniem. W 2002 r. Biskup Tarnowski Wiktor Skworc ogłosił kościół parafialny w Ciężkowicach sanktuarium.
W kościele parafialnym p.w. Matki Bożej Różańcowej, św. Jana Kantego oraz Matki Bożej Pocieszenia w Przydonicy czczony jest Obraz Matki Bożej Pocieszenia. Znajduje się on w głównym, rokokowo – klasycystycznym, ołtarzu modrzewiowego kościółka z 1527 roku. Obraz czczony jest w Tajemnicach Różańca Świętego i Tajemnicy Pocieszenia. Ofiarowany został przez króla Jana III Sobieskiego po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem.
ZACHÓD I PÓŁNOC REGIONU
W Porąbce Uszewskiej znajduje się Grota Matki Bożej z Lourdes , kopia oryginalnej groty z Lourdes. Wnętrze groty stanowi obszerne pomieszczenie, pośrodku którego znajduje się neogotycki kamienny ołtarz. We wnęce zewnętrznej ściany umieszczona została figura Maryi Niepokalanej.
W Szczepanowie, miejscu urodzenia świętego Stanisława Biskupa i Męczennika , patrona Polski, powstało sanktuarium pod Jego wezwaniem. W kościele parafialnym przechowywane są relikwiarze z fragmentami doczesnych szczątków św. Stanisława BM. Słynący łaskami średniowieczny obraz św. Stanisława znajduje się w głównym ołtarzu. W Kaplicy Narodzenia przechowywany jest pień dębu przy którym miał urodzić się Święty, a nieopodal znajduje się źródełko, matka Stanisława obmyła nowo narodzonego dziecię. Szczepanowskie sanktuarium jest pierwszym miejscem w Diecezji, które odwiedzili dwaj papieże, Karol Wojtyła i Jozef Ratzinger.
W Sanktuarium w Bochni znajduje się Cudowny Obraz Matki Bożej Różańcowej, który już na początku XVII wieku słynął z wielu łask. Jego sława zaczęła się, gdy obraz okrył się krwawymi łzami. Protokół kończący prace komisji powołanej dla dokładnego zbadania zjawiska, zawierał zalecenia większego nabożeństwa do Matki Bożej.
Leżący nieopodal Tarnowa Odporyszów już od ponad 400 lat jest królestwem Maryi czczonej w Obrazie Matki Bożej Odporyszowskiej . Jej wizerunek trafił do miejscowego kościoła w 1570 r. Od tamtej pory nie ustaje sława Odporyszowskiej Pani, jako cudownej opiekunki i skutecznej wstawienniczki u Boga. Źródło, które trysnęło z miejsca wskazanego przez Matkę Bożą, ratując życie spragnionych żołnierzy istnieje do dziś. Jego wodzie wiele osób zawdzięcza swoje zdrowie.
Sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Zabawie . Po obu stronach brązowego sarkofagu w kształcie trumienki, klęczą aniołowie, osłaniając dziewczynę skrzydłami. Relikwie bł. Karoliny znajdują się w cynowej trumnie, wewnątrz sarkofagu. W trakcie swojej trzeciej pielgrzymki do Ojczyzny, Ojciec św. Jan Paweł II, ogłosił Karolinę Kózkównę błogosławioną. Uroczystość miała miejsce podczas mszy świętej koncelebrowanej w Tarnowie, 10 czerwca 1989r.
Podania każą szukać początków Sanktuarium w Okulicach w czasach rządów księcia krakowskiego Bolesława Wstydliwego, męża Św. Kingi. Kazał on wybudować kaplicę w miejscu, w którym podczas bitwy z Tatarami, objawiła mu się Matka Boża, podając mu przez Anioła miecz na znak zwycięstwa. Matka Boska Okulicka słynie jako cudowna Lekarka od dolegliwości wzroku oraz powierniczka sprawy małżeńskich i rodzinnych. Cudowny Obraz Matki Bożej Okulickiej został koronowany w 1962 r. W uroczystości brał udział, wówczas biskup, Karol Wojtyła.
Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Strzelcach Wielkich , położone 6,5 km na południowy zachód od Szczurowej w powiecie brzeskim słynie z cudownego obrazu Matki Bożej Strzeleckiej. Obraz czczony jest prawie od 400 lat. Do czasu wybudowania nowego kościoła, obraz był w starej, drewnianej świątyni z XVIII w, obecnie (od 2005 r.) w nowo wybudowanym kościele. Jest to jedno z najnowszych sanktuariów, funkcję tę pełni od 12 sierpnia 2012 r.
Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Brzesku, to najmłodsze sanktuarium w Diecezji Tarnowskiej. W dniu 6 października 2018 roku Biskup Tarnowski Andrzej Jeż podniósł do godności sanktuarium św. Jakuba najstarszą brzeską świątynię. Kustosz sanktuarium św. Jakuba, ks. Józef Drabik mówił podczas uroczystości nadania tytułu sanktuarium iż kult św. Jakuba Apostoła kwitnie w Brzesku nieustannie od końca XIV wieku. „Dlatego to wydarzenie jest dla naszej parafii nie tylko wydarzeniem religijnym, ale i historycznym. To jest szóste sanktuarium jakubowe w Polsce, przy najdłuższej drodze jakubowej „Via Regia” ciągnącej od Korczowej aż po Zgorzelec. Idea tego sanktuarium jest taka, aby pielgrzymi, którzy podążają szlakiem jakubowym „Via Regia” mogli się tutaj zatrzymać i nabrać nowej mocy. To jest sanktuarium, które nie jest celem, ale które zaprasza do dalszego pielgrzymowania” – wyjaśnia ks. Kustosz.
WSCHÓD REGIONU
Obraz Matki Bożej z Sanktuarium w Zawadzie koło Dębicy pochodzi prawdopodobnie z XVI w. Namalowany został na wzór słynnego obrazu Matki Bożej Śnieżnej. Od samego początku otaczany był wielką czcią. Liczba wiernych, którym udzielone zostały łaski była tak znacząca, że w 1654 r. biskup Piotr Gembicki uznał obraz za cudowny. Leon Wałęga, biskup tarnowski, 8 września 1920 r. nałożył na obraz korony papieskie. W uroczystościach 50-lecia koronowania obrazu wziął udział metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła.
Kult maryjny w Pilźnie sięga początków polskiego chrześcijaństwa. Jego promotorami byli benedyktyni, do których należała osada. Historia pilźnieńskiego Obrazu rozpoczyna się w XI, a według niektórych nawet w IX wieku. Szczególnej intensywności kult Matki Bożej Pilzneńskiej nabrał po cudownej obronie miasta przed Tatarami w XIII w. Hołd pilźnieńskiej Madonnie oddawali nawet polscy królowie. Obraz Matki Bożej Pocieszenia, który możemy dziś oglądać, pochodzi z XVII w. Dwa wcześniejsze przedstawienia Matki Bożej z Dzieciątkiem spłonęły. Kościół klasztorny, wzniesiony przez augustianów w XV w., został odbudowany po kolejnym pożarze Pilzna w 1865r.
Zobacz także:
Architektura drewniana
Kościół p.w. św. Małgorzaty w Dębnie | Kościół św. Sebastiana w Strzelcach Wielkich | |
Kościół pw. św. Mateusza Apostoła w Biesiadkach | Kościół pw. św. Leonarda Lipnicy Murowanej | |
Czchów – kościół p.w. Narodzenia NMP | Tropie – Kościół p.w. śś. Świerada i Benedykta | |
Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Jurkowie | Kościół św. Leonarda w Wojniczu |
fot.: Krzysztof Gzyl, Marcin Pałach
Diecezja
Bazyliki i Sanktuaria
Parafie
Zakony
Interaktywna mapa Diecezji Tarnowskiej: https://www.diecezja.tarnow.pl/index.php/parafie