Coraz liczniejsze gospodarstwa agroturystyczne, powstające we wszystkich zakątkach regionu, stają się istotnym elementem oferty turystycznej wschodniej części województwa małopolskiego. To już nie tylko tani nocleg i wyżywienie. Stopniowo stają się centrami turystycznymi, z rozbudowaną ofertą aktywnego spędzania czasu. Wyjątkowość ich propozycji polega na połączeniu lokalnych tradycji z walorami naturalnego środowiska. Dziś w każdym niemalże gospodarstwie wypożyczyć można sprzęt sportowy, wiele oferuje naukę jazdy konnej, przejazdy bryczką, czy też kuligi. Standardem są grzybobrania, wędkowanie. Właściciele zachęcają gości do czynnego udziału w codziennych pracach. Każde z gospodarstw oferuje również żywność, przyrządzaną tradycyjnymi sposobami, z własnych produktów, pozbawionych chemicznych dodatków. W gospodarstwie Pani Danuty Kostrzyńskiej w Jastrzębiej można samodzielnie upiec chleb z własnoręcznie zrobionej mąki; prywatny staw w „Leśniczówce”, w Wierzchosławicach, gwarantuje udane wędkowanie.
O atrakcyjności oferty aktywnego spędzania wolnego czasu w regionie Tarnowa decydują głównie ukształtowanie terenu oraz bogactwo świata roślin i zwierząt. Wschodnia część małopolski to region podgórski. Góra św. Marcina, która leży w granicach administracyjnych Tarnowa to najbardziej na północ wysunięte wzgórze Karpat. Niewielkie różnice wzniesień sprawiają, że uprawianie aktywnych form turystyki nie wymaga szczególnych predyspozycji. Cały region poprzecinany jest siecią szlaków pieszych, rowerowych i konnych. Z drugiej strony liczne zbiorniki wodne, jak jeziora Rożnowskie i Czchowskie, czy też przekształcone w bezpieczne akweny wodne wyrobiska pożwirowe, dają szeroki wachlarz możliwość wyboru formy spędzania wolnego czasu. Poszukiwaczy intensywnych wrażeń z pewnością zainteresuje oferta najstarszej polskiej kopalni soli – w Bochni. Kompleks poza pobytami zdrowotnymi oferuje również zwiedzanie podziemnych korytarzy ekstremalną trasą turystyczną.
Wypoczynek w siodle i nad wodą
Region tarnowski jest obszarem o bardzo zróżnicowanej rzeźbie terenu. Nizinny krajobraz jego północnej części kontrastuje ze wzniesieniami południa. Tereny Płaskowyżu Tarnowskiego szczególnie nadają się do uprawiania turystyki konnej. Piaszczyste ziemie i niewielkie różnice poziomów, nie zmuszają do forsownej jazdy, co zmniejsza ryzyko urazów u zwierząt. W Starych Żukowicach powstał pierwszy w Polsce ośrodek jazdy konnej w stylu western – FURIOSO. Oferta w stylu western byłaby niepełna bez Indian. Dla poszukiwaczy klimatu dzikiego zachodu stworzono Wioskę Indiańską w ośrodku jazdy konnej nad zalewem w Radgoszczy.
W ofertach stadnin znajdują się zarówno nauka jazdy, hipoterapia, jak i imprezy integracyjne. Wyjątkowo atrakcyjną propozycją są kilkudniowe rajdy konne, których trasy wiodą polnymi traktami i duktami leśnymi.
Rzeki i potoki regionu tarnowskiego dają schronienie gatunkom ryb, które coraz rzadziej występują w polskich wodach. Dunajec i Biała Tarnowska, które zachowały swój pierwotny charakter, stanowią wyjątkową atrakcję zarówno dla wędkarzy, jak i poszukujących bliskiego kontaktu z naturą. Największe w regionie jeziora: Rożnowskie i Czchowskie, od wielu lat stanowią bazę dla uprawiania sportów wodnych. Funkcjonujące wokół nich ośrodki i gospodarstwa oferują zarówno nocleg, jak i możliwość wypożyczenia sprzętu. Polecamy również Komorów w gminie Wierzchosławice, kilka kilometrów od Mościc gdzie znajdują się wyrobiska pożwirowe bardzo przyjazne wędkarzom, którzy cenią sobie spokój i ciszę oraz łatwy dojazd, więcej na: komorow.net.pl
Pieszo i rowerem
Lasy, których znacząca część objęta jest ochroną prawną, pełne są osobliwych gatunków fauny i flory. W regionie tarnowskim znajdują się aż trzy parki krajobrazowe: Wiśnicko-Lipniki Park Krajobrazowy, Ciężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Pasma Brzanki oraz rezerwaty przyrody. Liczne formacje skalne, o fantazyjnych kształtach, dodają pięknym krajobrazom smaczku tajemniczości. Miejscowe podania tylko utwierdzają w przekonaniu o ich magicznym pochodzeniu. Do najciekawszych tras pieszych należą te prowadzące przez tereny Parków Krajobrazowych Pogórza: Skamieniałe Miasto – rezerwat przyrody nieożywionej, którego rzeźbione przez naturę skały, przypominają kształtem postaci i zwierzęta, czy też Uroczysko Polichty, z wytyczonymi trasami edukacyjnymi oraz malownicza Jamna, na której krzyżują się szlaki. Na szlakach odpocząć można zarówno w bacówkach (Jamna, Brzanka) jak i w specjalnie postawionych 10 wiatach turystycznych. W Bukowcu, w rezerwacie „Diable Skały”, znajduje się najdłuższa jaskinia w polskich Beskidach, zwana „Diablą Dziurą”. Wytyczone szlaki prowadzą śladami osobliwości przyrody oraz dziedzictwa kultury. Zabytki architektury drewnianej, w tym największy w Małopolsce drewniany kościół w Skrzyszowie, czy też kościółek św. Leonarda w Lipnicy Murowanej, wpisany na listę UNESCO. Wędrując po regionie tarnowskim nie sposób nie trafić na Szlak Cmentarzy I Wojny Światowej, będących nie tylko miejscem czci i zadumy, ale także interesującymi zabytkami architektonicznymi. Szukających mocniejszych wrażeń zapraszamy w podziemia Uzdrowiska Kopalni Soli w Bochni. Ekstremalna trasa geologiczna przeznaczona jest wyłącznie dla odważnych i wysportowanych osób. Okolice Tarnowa to także wymarzony teren do uprawiania turystyki rowerowej. Stosunkowo niewielkie różnice wzniesień i dobre oznakowanie czynią trasy dostępnymi dla rowerzystów o różnym stopniu zaawansowania. Szlaki w większości wytyczono poza ogólnodostępną siecią drogową, dzięki czemu są bezpieczne, a jazda nimi dostarcza wyjątkowych wrażeń.
Zima w regionie
Region tarnowski zapewnia szeroki wybór miejsc i sposobów aktywnego wypoczynku również w zimie. Każdy, niezależnie od wieku i indywidualnych upodobań, znajdzie dla siebie coś interesującego. Entuzjaści białego szaleństwa znajdą miejsca, gdzie można pojeździć na nartach, snowboardzie czy skorzystać z pobytu w gospodarstwach agroturystycznych, połączonego z kuligiem. Niezaprzeczalnymi atutami ośrodków narciarskich regionu tarnowskiego są niewielka odległość od miasta i komfort korzystania. Znacznie mniej zatłoczone od popularnych tatrzańskich kurortów, oferują pełną gamę usług dla narciarzy – od wypożyczalni sprzętu, po wyżywienie i nocleg. Trasy narciarskie są sztucznie dośnieżane i oświetlane. Długość i nachylenie stoków predysponują je raczej do jazdy rekreacyjnej, niż wyczynowej. Najdłuższa trasa zjazdowa w regionie, w Stacji Narciarskiej Laskowa-Kamionna, ma długość 2000 m. Najlepsza bazą do uprawiania sportów zimowych są schroniska i pensjonaty, położone na terenach Pogórza. W okolicy Ciężkowic (Jastrzębia), Gromnika (Jurasówka), Pleśnej (Lubinka – wyciąg w likwidacji) i Żegociny (Laskowa Ski) znajdują się orczykowe wyciągi narciarskie. Znakomite warunki i piękne otoczenie dostarczają miłośnikom aktywnego wypoczynku w zimie wrażeń, skłaniających do powrotu w te miejsca.
Aktywny wypoczynek na wsi
Paryja – Agroturystyka w Ołpinach
40 km od Tarnowa na południowy wschód, około 30 km od Jasła na zachód.
W tradycyjnej, pogórzańskiej chałupie Paryja, z dala od miasta można przenocować ze znajomymi czy tez z rodziną. Tutaj możesz zorganizować kulig dla grupy 20, 30 i 40 osobowej. Pobyt w Paryji, z dala od wielkich miast, w urokliwej dolince, to z pewnością ciekawa alternatywa dla dużych ośrodków, kurortów i zatłoczonych stoków. Dominują cisza, spokój, zachwycające, zimowe krajobrazy. Okolice nasycone znamienitymi atrakcjami kulturowymi i przyrodniczymi.
“Alternatywy 4” w okresie zimowym w gospodarstwie Paryja to kuligi w naturalnym krajobrazie pogórzańskim, mistrzostwa w zjazdach na workach ze słomą, zimowe obozy konne dla dzieci i młodzieży oraz spacery na skitourach i rakietach okolicznymi szlakami. W okresie letnim można dowiedzieć się, co kiedyś jadło się w okolicach Ołpin, jak wyglądała praca w polu oraz wziąć udział w imprezach okolicznościowych jak Żniwa i Sianokosy. Chałupa Paryja dostępna jest dla turystów przez cały rok.
Mapy turystyczne regionu
Sporty halowe
Przebieg i opis 22 turystycznych szlaków pieszych w regionie tarnowskim
W regionie tarnowskim jest wytyczonych 25 szlaków rowerowych o długości ponad 630 km. Są to szlaki zarówno górskie (16 z tego 5 bierze początek w Tarnowie) jak i nizinne (9 z tego 5 bierze początek w Tarnowie). Po samym mieście rowerzysta ma możliwość bezpiecznego i łatwego poruszania się rowerem dzięki utwardzonym ścieżkom rowerowym i ciągom pieszo-rowerowym, których w mieście wybudowano już ponad 65 km. Dla miłośników „dirt jumping” Tarnów oferuje specjalny tor rowerowy „Dirt” na os. Legionów.
Ośrodki jeździeckie oraz gospodarstwa agroturystyczne oferujące jazdę konną
Zwolennicy białego szaleństwa znajdą w naszym regionie miejsca gdzie można pojeździć na nartach, czy skorzystać z ofert pobytu w gospodarstwach agroturystycznych i schroniskach, połączonych z kuligiem. Najlepszą bazą do uprawiania sportów zimowych są schroniska i pensjonaty położone na terenach Pogórza. W okolicy Ciężkowic (Jastrzębia), Pleśnej (Lubinka), Żegociny (stoki Kamionnej) i Dębicy (Stobierna) znajdują się orczykowe wyciągi narciarskie. Zobacz aktualne komunikaty o warunkach narciarskich.
Kąpieliska, pływalnie kryte, pływalnie odkryte, wypożyczalnie sprzętu pływającego
Tory, Kluby
Obiekty sportowe, Jaskinie solne, Kluby fitness, Salony SPA, Kręgielnie, Ściany wspinaczkowe, Kluby bilardowe, Inne
Zorganizowane miejsca na ognisko i grill
Camping 202 „Pod jabłoniami” ***, Szara Sowa, Taurus, Western Riding Center „Furioso”…
Arena, stadiony, boiska, hale sportowe
Stadion Miejski w Tarnowie „Jaskółcze Gniazdo”, Klub Sportowy ISKRA w Tarnowi, Hala sportowa „TOSiR”, Miejski Klub Sportowy „Tarnovia”…