Kielich z herbem „Krzywda” i oznakami urzędu Stanisława Mateusza Rzewuskiego (skrzyżowane buławy hetmańskie), hetmana wielkiego koronnego (1726-1728), pod koroną szlachecką, z klejnotem. Stanisław Rzewuski (1662-1728), był uczestnikiem pogrzebu Adama Mikołaja Sieniawskiego, dla którego z tej okazji został wykonany „kielich Wielki wpaski z herbem JW. JM Pana Rewuskie H.W.kro”. Po śmierci Sieniawskiego w 1726 roku Rzewuski obejmuje urząd hetmana wielkiego koronnego, co pozwala datować obiekt po tym wydarzeniu.
Sposób wykonania zdobienia wskazuje za wpływy hutnictwa czeskiego. Dekoracja szlifowana – na całej powierzchni czaszy – tworzy rodzaj otoku promienistego wokoło pola herbowego oraz rozetę po drugiej stronie czaszy. Pozostała powierzchnia czaszy została ozdobiona szlifem, którego efekt dodatkowo podnosi częściowo matowe tło. Precyzyjnie wykonany płaski kartusz herbowy kontrastuje z bogatym, światłocieniowym, zróżnicowanym szlifem.
Bogactwo zastosowanego szlifu, decyduje o wyjątkowym pięknie tego eksponatu.
W 1865 Leon Rzewuski sprzedał Podhorce wraz z całym wyposażeniem pałacu księciu Władysławowi Romanowi Sanguszce i tą drogą kielich zapewne wszedł do zbiorów rodziny Sanguszków.
Huta Kryształowa, Lubaczów, 1726-1728
szkło bezbarwne, szlifowane, rytowane (częściowo polerowane)
wys: 25,9 cm, O stopy: 10,6 cm. Własność księcia Pawła Sanguszki i księżnej Claude Sanguszko; depozyt w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Ze zbiorów XX. Sanguszków z Gumnisk pod Tarnowem, od 1945 w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Eksponowany na wystawie stałej w Ratuszu.
Barbara Bułdys
Muzeum Okręgowe w Tarnowie Tekst i zdjęcia ze strony: www.tarnow.pl