Tarnowski smak – herbata i nalewka z tarniny

Tarnina – Tarnów
Nazwa miasta Tarnów według kronikarza Jana Długosza pochodzi od krzewów tarniny, gęsto niegdyś porastających pobliską górę św. Marcina, pośród których Spycymir, założyciel Tarnowa, wybudował swój zamek.

W zamkowych piwnicach leżakowały wina i nalewki z granatowych owoców. Stąd pomysł, aby herbata i nalewka z tarniny stały się nietypowymi pamiątkami z Tarnowa. Do dzisiaj krzewy tarniny rosną w pobliżu ruin zamku. Od niedawna również w centrum miasta, na jednym z miejskich skwerów.

 

Herbata „Tarninówka”

Herbatkę „Tarninówkę” poleca się osobom łatwo przeziębiającym się, wyczerpanym, pracującym umysłowo. Reguluje przemianę materii i pracę żołądka, oczyszcza organizm z toksyn.

Tarnina jest jednym z najzdrowszych owoców dziko rosnących. Ma więcej witaminy C niż cytryna. Jest bardzo bogata w witaminę B, sole mineralne – magnez, wapń, żelazo, fosfor. Zawiera bogactwo kwasów organicznych, cukrów, pektyn i antocyjanów.
Turyści odwiedzający Tarnów oraz sami mieszkańcy mogą poznać „Tarnowski Smak”. W restauracjach, kawiarniach, informacji turystycznej dostępna jest herbata z tarniny „Tarninówka”.
 – Bardzo smaczna, łagodna – tak o herbacie wypowiadał się kapitan tarnowskich koszykarzy Wojciech Majchrzak. Herbata przypadła do gustu również policjantom z tarnowskiej drogówki, przekazany im zapas szybko się skończył.

 

„Ice Tarninówka”
Już po kilku miesiącach od pojawienia się herbaty w tarnowskich restauracjach zaczęto eksperymentować i na gorące letnie miesiące zaoferowano nową wersję – na zimno.
Dobrze chłodzi, orzeźwia i dodaje energii – tak mówią ci, którzy spróbowali nowego wydania herbatki z Tarnowa – Tarninówki w wersji na lato. Do zmrożonego napoju dodawane są m.in. kostki lodu, sok malinowy, pomarańcza.

 

Nalewka z tarniny
Od wiosny 2008 roku w tarnowskich sklepach i restauracjach oraz w sklepach wolnocłowych w wybranych międzynarodowych portach lotniczych w kraju można kupić tradycyjna nalewkę tarnowską z maceratu owoców z tarniny.

 

Czym jest tarnina?
Tarnina jest rozgałęzionym, ciernistym krzewem z rodziny różowatych. W kwietniu i maju zdobią ją białe, promieniste kwiaty o krótkich szypułkach. Owoce – kuliste, czarnosine i modrawo oszronione śliweczki o cierpkim smaku dojrzewają we wrześniu, ale na krzakach pozostają do późnej jesieni. Gdy zostaną zebrane po przymrozkach, np. w listopadzie, należy je przerobić, bo się zepsują. Chociaż są kwaśne, należą do najzasobniejszych w cukry owoców leśnych. Zarówno owoce, jak i kwiaty są surowcem leczniczym.

 

Nagrody dla „Tarninówki”
Tarnowska herbata z tarniny „Tarninówka” została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie „Turystyczna Pamiątka z Regionu” w 2007 roku, zorganizowanym przez Polską Organizację Turystyczną i Małopolską Organizację Turystyczną. Wyróżnienie przyznano w kategorii wytworów sztuki kulinarnej i regionalnych przysmaków o unikalnej recepturze.

 

Gdzie kupić nalewkę „Tarninówkę”?

  • Al Capone, ul. Targowa
  • Alkohole Świata, ul. Targowa
  • sklep monopolowy Solis w C.H. Zenit, ul. Słoneczna
  • Alkohole Świata, os. XXV lecia PRL 1

 

 Gdzie kupić herbatkę „Tarninówkę”?