„Nie macie pojęcia, jak ja zawsze lubiłem jeździć do Tarnowa!”
Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, najpierw jako biskup, później jako metropolita krakowski często odwiedzał Tarnów. Oficjalnie odnotowano 15 wizyt. Do tego należy dodać liczne prywatne spotkania z przyjacielem, ówczesnym biskupem tarnowskim, Jerzym Ablewiczem. Ostatni raz przed Konklawe późniejszy Papież był w Tarnowie 10 września 1978 roku, kiedy to uczestniczył w diecezjalnych uroczystościach ku czci świętego Stanisława i przemawiał na placu Katedralnym. Jan Paweł II odwiedził Tarnów tylko raz – w czerwcu 1987 roku, w trakcie III pielgrzymki do Polski.
Tarnowskie okno papieskie
W Pałacu Biskupim przy ul. Mościckiego 9, znajduje się drugie, i jedyne poza Krakowem, okno, z którego Jan Paweł II przemawiał do wiernych. W pałacu papież spędził noc z 9 na 10 czerwca 1987 roku. Przed godziną 23.00 w dniu 9 czerwca 1987 r., Jan Paweł II wyszedł do okna i rozmawiał m.in. z młodzieżą. „Bardzo się cieszę, że jestem w Tarnowie i stoję tu, w tym oknie. Nigdy tu w tym oknie nie stałem. Musiałem ciężko pracować na to, żeby tutaj, w tym oknie sobie stanąć” – mówił Jan Paweł II. Na głośne wołanie „Zostań z nami” papież żartobliwie ripostował: „Nigdzie się nie wybieram. Zostaję, a na dowód, że to prawda, zaraz pójdę spać”.
Kuloodporna szyba oddzielała Go od tłumu. Krótkie zaimprowizowane spotkanie trwało niecały kwadrans.
O tym wydarzeniu przypomina również duża tablica umieszczona wewnątrz pałacu, która nie jest ogólnodostępna. Kanonizacja błogosławionego Jana Pawła II w dniu 27 kwietnia 2014 roku w Rzymie spowodowała że, w tarnowskim oknie został umieszczony papieski herb. Kuria Diecezjalna rozważa wstawienie tam witraża z wizerunkiem świętego Jana Pawła II.
Kościół pw. Błogosławionej Karoliny Kózkówny
„Nie macie pojęcia jak ja zawsze lubiłem jeździć do Tarnowa!”
Rano, 10 czerwca 1987 roku, papamobile z Ojcem Świętym wyjeżdża z terenu Kurii Diecezjalnej i ulicami Mościckiego (ówczesna Dzierżyńskiego), Krakowską, Wałową, Lwowską, Graniczną (obecnie Jana Pawła II) dojeżdża na obrzeża tarnowskich „Falklandów” – największego osiedla w Tarnowie. Tam, na fundamentach budowanego kościoła (obecnie największa świątynia w Diecezji Tarnowskiej), Jan Paweł II w obecności około 2 milionów wiernych (niektóre źródła podają liczbę nawet 2,5 miliona, a wielu uważa, że nabożeństwo w Tarnowie zgromadziło największą liczbę uczestników, jaka wzięła udział w spotkaniu ze św. Janem Pawłem II we wszystkich Jego pielgrzymkach do Polski) beatyfikował Karolinę Kózkę – polską męczennicę. W świątyni znajdują się pamiątki po tym historycznym wydarzeniu: tron papieski, ołtarz z ambonką oraz obraz z procesu beatyfikacji Karoliny Kózki.
„Prawdopodobnie sobie myślicie, co ten Papież – przyjechał, wyszedł tu na górę, tak stoi i się patrzy. No właśnie, bo ja tu przyjechałem się napatrzeć. Jeśli się nie mogę napatrzeć z bliska, to przynajmniej z daleka. Na wszystko to, co wyrosło z tej ziemi. Widać, że zielona, widać, że las. Nazywa się to Górka, Lisia Górka. Nie jest to jeszcze wielka góra, ale już górka. A dalej są też i góry. Widać więc i las, i tę zieleń, świeżą zieleń po deszczu. Widać także i bloki, ale to, co wyrosło, to nie tylko ta zieleń, nie tylko ten las, nie tylko te bloki – to wielkie zgromadzenie Ludu Bożego. I temu właśnie pragnę się napatrzeć – nie tylko wzrokiem, nie tylko oczami ciała, ale także wzrokiem serca, bo ja wyrastam razem z Wami.”
Tuż po uroczystościach, Jan Paweł II podniósł do godności arcybiskupiej biskupa Jerzego Ablewicza (arcybiskup ad persona – bez podnoszenia diecezji do rangi metropolii).
Przed świątynią stoi drugi w Tarnowie pomnik Jana Pawła II, autorstwa tarnowskiego rzeźbiarza, Jacka Kucaby. Pomnik został odsłonięty 16 października 2008 roku, w 30 rocznicę pontyfikatu. Rzeźba Ojca Świętego wpisana jest w architekturę świątyni, cokół jest integralny z rzeźbą. Postać przenika się kompozycyjnie z cokołem wykonanym z żelbetu obłożonego granitem. W zagłębieniach cokołu wmontowane zostały pojemniki z kwiatami w kolorach papieskich i narodowych.
Katedra w Tarnowie
10 czerwca 1987 roku, na krótko przed nieszporami na pl. Katedralnym, Ojciec Święty Jan Paweł II modlił się prywatnie w tarnowskiej Katedrze. Jako biskup, a później metropolita krakowski i kardynał, często odwiedzał Tarnów i tarnowską Katedrę.
Plac Katedralny i pomnik Jana Pawła II
„…Wiem, że w Polsce rodzą się nowe inicjatywy pracy duszpasterskiej, nowe formy pracy społecznej. I dobrze, że tak jest. Wreszcie – na misjach. Mówię to w diecezji, która ma w tej dziedzinie szczególny dorobek. Mówię to w poczuciu tej wielkiej odpowiedzialności, jaką biskup Rzymu i Stolica Apostolska mają za całą działalność misyjną Kościoła. Dziękuję za polskich misjonarzy i misjonarki…”.
10 czerwca 1987 roku o godz. 14.45, na placu Katedralnym w Tarnowie, Jan Paweł II celebrował uroczyste nieszpory o Najświętszym Sakramencie z udziałem kapłanów i zakonnic. Homilia wygłoszona do duchowieństwa podczas nieszporów była ostatnim przemówieniem papieża w Tarnowie. Po nabożeństwie, ulicami Krakowską, Czerwoną i Czerwonych Klonów papamobile z Ojcem Świętym, żegnane przez tłumy, dojeżdża do lądowiska. Stamtąd, helikopterem, papież Jan Paweł II odleciał do Krakowa.
Na placu Katedralnym, przy południowej ścianie prezbiterium katedry tarnowskiej, stoi pierwszy pomnik Jana Pawła II na świecie! Odlana z brązu pięciometrowa postać Ojca Świętego z rozłożonymi rękami, w stroju liturgicznym, jest autorstwa krakowskiego rzeźbiarza Bronisława Chromego. Pomnik został odsłonięty 29 czerwca 1981 roku, kilka tygodni po zamachu na placu Św. Piotra w Watykanie.
Ojciec Święty Jan Paweł II był w Diecezji Tarnowskiej jeszcze raz – w 1999 roku, podczas VII pielgrzymki do Polski, kiedy to w Starym Sączu kanonizował bł. Kingę. 16 czerwca 1999, w drodze na kanonizację, Ojciec Święty zatrzymał się na rynku w Limanowej i z otwartej limuzyny pobłogosławił Ziemię Limanowską oraz krzyż na Miejskiej Górze, zwany też papieskim, wzniesiony wówczas jako pomnik 2 000-lecia chrześcijaństwa. Natomiast w drodze ze Starego Sącza do Wadowic, helikopter z Janem Pawłem II przeleciał nad Jamną. „Robiłem nalot na Jamną” – powiedział Jan Paweł II podczas wieczornego spotkania z dominikanami w Bazylice Świętej Trójcy w Krakowie, 16 czerwca 1999 roku. W sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei na Jamnej znajduje się obraz koronowany przez Jana Pawła II w Rzymie, w 1998 roku, oraz odlew w brązie dłoni Papieża, a w kaplicy w pobliskim Domu św. Jacka znajdują się pamiątki po św. Janie Pawle II: sutanna, laska oraz piuska.
Portal IPN zawierający materiały z 3 pielgrzymek Papieża do Polski w okresie PRL: https://trzeciapielgrzymka.ipn.gov.pl/jp2/dokumenty/etapy/635,Tarnow-9-10-VI.html
Zobacz także: