WYCIECZKI PIESZE PO POGÓRZU Urok Pogórza Wiśnickiego

Urok Pogórza Wiśnickiego

Mając do dyspozycji wolny weekend warto zaplanować wycieczkę w regionie tarnowskim. Nie stracimy zbyt wiele cennego czasu na dojazdy, a przede wszystkim będziemy mieć okazję by przekonać się, że szukając nieskażonej przyrody, spokoju i atrakcji turystycznych nie musimy wcale wyjeżdżać daleko.

Przygotowaliśmy dla Państwa propozycję wycieczki w rzadziej odwiedzaną przez Tarnowian, a wyjątkowo uroczą, południową część Pogórza Wielickiego.

Na naszą bazę wybraliśmy położoną na stoku Góry Kozłowej ( 530 m . n.p.m.) Bacówkę „Biały Jeleń”. Ten łatwo dostępny (można dojechać tam samochodem) i przepięknie położony pensjonat oferuje turystom wiele atrakcji (szczegóły w inf. praktycznych).

Stamtąd, wędrując malowniczymi szlakami pogórza, dotrzemy w wyjątkowe miejsca.

Przedstawiamy propozycję dwóch wycieczek pieszych: do Lipnicy Murowanej – perły pogórza oraz na słynne Kamienie Brodzińskiego, ale jeśli planujemy dłuższy pobyt z pewnością nie będziemy się nudzić. Możemy powędrować przez Spilówkę do Rezerwatu Bukowiec, by zobaczyć naturalny fragment buczyny karpackiej wraz ze stanowiskiem kwitnącego i owocującego bluszczu pospolitego lub zejść do Iwkowej i odwiedzić Muzeum im. im. ks. Jana Piechoty oraz zabytkowy drewniany kościółek.

 

Wycieczka piesza do Lipnicy Murowanej

Ze schroniska udajemy się za czarnym szlakiem w dół, asfaltową drogą, podziwiając widoki. Po ok. 10 min. szlak skręca w lewo i dalej prowadzi nas pięknymi lasami, z których wychodzimy dopiero przy pierwszych domach osiedla Polesie należących do celu naszej wycieczki – Lipnicy Murowanej.

Od bacówki „Biały Jeleń” do Lipnicy Murowanej – 1 godz. 30 min.; powrót tą samą trasą.

 

Lipnica Murowana – średniowieczne miasto leżące przy dawnym szlaku handlowym prowadzącym z Krakowa na Węgry. Prawa miejskie zostały mu nadane przez Władysława Łokietka w 1326 r. W roku 1934 Lipnica utraciła prawa miejskie.

Pamiątki z przeszłości oraz małomiasteczkowy klimat sprawiają, że Lipnica Murowana stanowi jedną z głównych atrakcji regionu. Słynie także w całej Polsce z konkursu palm wielkanocnych. To tutaj wykonywane są największe, sięgające 27 metrów .

Szczególnego uroku rynkowi nadają domy podcieniowe pochodzące z XVIII i XIX w., przeważnie parterowe, wsparte na drewnianych słupach. Znajdziemy tu jeden z najciekawszych i najlepiej zachowanych kościołów średniowiecznych w Polsce – Kościół p.w. św. Leonarda z początku XVI w. gotycki, drewniany, o zrębowej konstrukcji ścian, jednonawowy, otoczony sobotami na masywnych drewnianych słupach. Wnętrze zdobią polichromie ścienne: na stropie patronowe z pocz. XVI w., na ścianach z XVII i XVIII w., figuralne. W 2003 roku kościółek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO.

Warto również odwiedzić gotycki kościół parafialny p.w. św. Andrzeja z 1364 r., odbudowany po pożarze w 1512 i po zniszczeniach w czasie wojen szwedzkich w 1720 r. (wyposażenie wnętrza z XVIII i XIX w.; gotycka rzeźba Matka Boska z Dzieciątkiem z 1 ćwierci XV w. oraz niewielki krucyfiks gotycki) oraz Lipnicką Izbę Regionalną .

 

Lipnicka Izba Regionalna

 

Wycieczka piesza na Paprotną i Kamienie Brodzińskiego przez Rajbrot

Trasa ta jest wyjątkowo atrakcyjna widokowo. Przemierzając leśne polany i łąki będziemy mogli podziwiać pasmo Spilówki i Mahulca, grzbiety Paprotnej oraz Kobyły i Łopusza w Beskidzie Wyspowym.

Początek jak w wycieczce do Lipnicy Murowanej, czarnym szlakiem dochodzimy do miejsca skrzyżowania ze szlakiem zielonym. Tu jednak skręcamy w lewo i zielonym szlakiem stokami Dominicznej Góry schodzimy do Rajbrotu. Dochodzimy do drogi prowadzącej w kierunku Lipnicy Murowanej, skręcamy w prawo i teraz już za szlakiem niebieskim, ok. 1 km asfaltową drogą. Następnie obok kiosku skręcamy w lewo, a później podążamy już łąkami i lasami podziwiając przepiękne widoki. W ten miły sposób docieramy na szczyt Paprotnej. Tutaj w otoczeniu „Kamieni Brodzińskiego”, położonych w uroczym lesie, ciekawych kształtem skał zbudowanych z piaskowca, nabieramy sił przed drogą powrotną.

Całość w jedną stronę zajmuje ok. 2 godz. 45 min. spokojnego marszu.

Jeśli nie zabraliśmy ze sobą prowiantu, możemy się posilić w stylowej karczmie (5 min. od Kamieni Brodzińskiego) przy drodze z Lipnicy Murowanej do Muchówki.

 

W Rajbrocie warto odwiedzić kościół parafialny p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z pocz. XVI w., gotycki, drewniany, o zrębowej konstrukcji. We wnętrzu zachowane fragmenty polichromii z XVI/XVII w. Wyposażenie wnętrza z XVI-XIX w. oraz rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego późnogotycka z 1 poł. XVI w. oraz gotycka chrzcielnica kamienna z pocz. XVI w.

 

 

INNE ATRAKCJE:

Bukowiec

Rezerwat florystyczny o statusie rezerwatu częściowego. Utworzony został 1959 roku na terenie gminy Czchów w miejscowości Tymowa, w kompleksie leśnym, znajdującym się na północnym stoku wzgórza Bukowiec będącego kulminacją pasma ciągnącego się równoleżnikowo od Rajbrotu do Czchowa. Ochroną objęto obszar o powierzchni 5,51 ha. Rezerwat ten został utworzony w celu ochrony naturalnego fragmentu buczyny karpackiej wraz ze stanowiskiem kwitnącego i owocującego bluszczu pospolitego. Z innych gatunków roślin objętych ochroną gatunkową występują: wawrzynek wilcze łyko, marzanka wonna, konwalia majowa, kopytnik pospolity i goryczka trojeściowa.

 

Iwkowa

Kościół cmentarny p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z 2 poł. XV., wzniesiony w miejsce starszego z 1398 r. Gotycki, drewniany, o zrębowej konstrukcji oszalowanych ścian, z niską wieżą od frontu i dwoma ciesielskimi portalami o wykroju trójlistnym. Na ścianach prezbiterium i nawy zachowana polichromia figuralna z 1619 r. ze scenami Męki Pańskiej. Wyposażenie wnętrza z XV do XVII w.

 

Muzeum im. ks. Jana Piechoty (filia Muzeum Diecezjalnego)