Przystanki na trasie:
Tuchów – Klasztor,
którego budowę rozpoczęli w XVII w. Benedyktyni, później został znacznie rozbudowany w XIX w. W klasztorze należy zwiedzić kościół klasztorny p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wzniesiony w latach 1677-1682 w stylu barokowym oraz dwa muzea – klasztorne i misyjne. Muzeum tzw. misyjne znajduje się w podziemiach klasztoru. Kolekcja obejmuje: zbiory etnograficzne, szczególnie ludów Afryki, Ameryki i Oceanii, sztukę ludową, zbiory przyrodnicze. Ekspozycja składa się z eksponatów przywiezionych przez misjonarzy.
W salach muzeum znajduje się także ruchoma szopka, jedna z największych w Polsce, która corocznie przyciąga w okresie świat Bożego Narodzenia tysiące dzieci z całego regionu.
– Kościół parafialny /po stronie południowej rynku/ wzniesiony pod koniec XVIII w. w stylu późnobarokowym.
Gromnik – kościół drewniany.
Dawniej parafialny, obecnie nie użytkowany – należy do najciekawszych kościołów drewnianych w naszym regionie. Został wzniesiony na przełomie XV/XVI w., Przebudowany w pierwszej połowie XVIII wieku ma cechy obiektu na poły gotyckiego jeszcze, na poły barokowego. W całości gotyckie zostało tylko jego zamknięte trójbocznie prezbiterium z okienkiem w kształcie tzw. „oślego grzbietu”.
Ciężkowice, rynek miasta.
Największą atrakcją tego miasteczka jest zachowany średniowieczny układ rynku i przyległych ulic oraz zabytkowa zabudowa rynku z charakterystycznymi drewniano-murowanymi domami z podcieniami na ozdobnych słupach od frontu.
Warto odwiedzić Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków. Znajduje się tutaj kolekcja rzadkich ptaków i innych zwierząt z podkarpackich lasów, entomologia, ornitologia, trofea łowieckie.
Ciężkowice, dwór w Kąśnej Dolnej.
W Kąśnej Dolnej znajduje się jedyna na świecie zachowana rezydencja tego światowej sławy kompozytora i polityka.
Obecnie we dworze, kiedyś posiadłości wielkiego polskiego kompozytora i polityka, znajduje się muzeum pamiątek po tym wybitnym Polaku. Istniejące od kilku lat Centrum Paderewskiego organizuje tutaj koncerty, na których występują znani europejscy muzycy.
Dworek w Kąśnej Dolnej, posiada także pokoje hotelowe, co umożliwia spędzenie tam kilku dni – polecamy zwłaszcza tym, którzy pragną odpocząć w ciszy.
Rezerwat „Skamieniałe Miasto”
Rezerwat przyrody nieożywionej na południe od Tarnowa w miejscowości Ciężkowice. Wśród zielonych wzgórz znajduje się kilkadziesiąt skalnych ostańców przybierających fantastyczne kształty. Poznanie całego rezerwatu zajmie parę godzin, ale warto je poświęcić aby poznać to urokliwe, owiane niezliczonymi legendami miejsce.
Skrzyszów, największy kościół drewniany w Małopolsce zbudowany w 1517 r.
Po drodze miniemy:
- Tuchów, kościół parafialny wzniesiony pod koniec XVIII w. w stylu późnobarokowym.
- Liczne cmentarze wojenne I wojny światowej
- Wycieczka przebiega terenami Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego
Informacje Praktyczne:
- Dogodne parkingi dla autokarów: klasztor w Tuchowie, kościół w Gromniku, rynek w Ciężkowicach, rezerwat „Skamieniałe Miasto”, kościół w Skrzyszowie
- Trasa 90 km (przy założeniu start i meta – Tarnów)
- Czas trwania wycieczki 8 godz.
fot.: Krzysztof Gzyl