Kultura żydowska – 2 dni

Przystanki na trasie:

Muzeum w Bochni – stała ekspozycja w muzeum poświęcona historii i kulturze żydów bocheńskich.  
   
Bobowa
– synagoga drewniano-murowana z 1765 r.
– cmentarz żydowski z nagrobkami cadyków chasydzkich.
 
   
Tarnów – stare miasto
Na placu przy ul. Żydowskiej znajduje się bima (inaczej almemor) – podium w synagodze, z którego odczytywano Torę. Jest to pozostałość po murowanej synagodze zbudowanej ok. 1661 r., podpalonej przez hitlerowców w 1939 r. Pozostała tylko bima w formie baldachimu, utworzonego z czterech ceglanych kolumn i sklepienia ozdobionego wewnątrz stiukową dekoracją i rozetami.
   
Tarnów – Cmentarz Żydowski
Założony w 1581 r., jest to jeden z najstarszych, stosunkowo dobrze zachowany, cmentarzy żydowskich w Polsce. Zajmuje powierzchnię 3,20 ha. Znajduje się tutaj kilka tysięcy nagrobków (macew i sarkofagów), najstarsze pochodzą z końca XVII w. Kuta z żelaza, przedwojenna brama cmentarza znajduje się obecnie w Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie, podarowana przez prezydenta RP Lecha Wałęsę, podczas jego wizyty w USA w 1991 roku. Jest to drugi co do wielkości obiekt w tym muzeum. Cmentarz żydowski w Tarnowie jest czynnym cmentarzem, zarządzanym przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Krakowie. Dzięki staraniom Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie i realizowanemu przezeń w latach 2017-2019 projektowi wykonano prace konserwatorskie przy wybranych nagrobkach. Cmentarz doczekał się monografii pod tytułem „Cmentarz żydowski w Tarnowie” autorstwa Leszka Hońdo oraz aplikacji mobilnej.
   
Dąbrowa Tarnowska, Ośrodek Spotkania Kultur – stara synagoga – największa bóżnica w Małopolsce pieczołowicie odrestaurowana w 2012 r., muzeum judaiców.

fot.: Krzysztof Gzyl, Paweł Rybak