Przecław, Rzemień i Wiewiórka (dawne siedziby Tarnowskich)

Wiewiórka – ruiny murowanego dworu – ulubionej siedziby hetmana Jana Tarnowskiego, oddalone w linii prostej o ok. 20 km od Zamku na Górze św. Marcina pod Tarnowem (prawdopodobnie możliwy był kontakt wzrokowy dworu z zamkiem; dwór umiejscowiony był na wzgórzu skąd widać było Dębicę, Pilzno i Ropczyce). Obecnie oglądać można odkryte resztki ceramiki i kaflów piecowych, które datowano na XV w. Prawdopodobnie od strony zachodniej istniał wał ziemny po którym dziś już nie ma śladu. 16 maja 1561 r. w Wiewiórce zmarł hetman Jan Tarnowski, pochowany w tarnowskiej katedrze, któremu zbudowano w tejże świątyni najwyższy w Europie pomnik nagrobny.

 

Przecław – zamek potomków Mikołaja Reja, który na krótko (prawdopodobnie w latach 1654 – 1668) należał do rodziny Tarnowskich. Prawdopodobnie już w XIII w. stał drewniany zameczek myśliwski, który Mikołaj Ligęza herbu Półkozic zastąpił murowanym w latach 1518-1529 r. Od Tarnowskich kupił zamek wojewoda Lubelski Władysław Rey (potomek Mikołaja).
Zamek w Przecławiu był drugą po Puławach rezydencją przekształconą w muzeum (Reyowie gromadzili tutaj pamiątki po swoim słynnym przodku Mikołaju) i udostępnioną do zwiedzania już w XIX wieku, a jego właściciel hr. Mieczysław Rey został pierwszym prezesem Towarzystwa Tatrzańskiego – najstarszej organizacji turystycznej w środkowej Europie. Zgromadzone zbiory przepadły w czasie II wojny światowej. Obecnie w zamku znajduje się restauracja, pokoje gościnne oraz muzeum. Zamek otoczony jest 10 hektarowym parkiem.

 

Rzemień – wieża mieszkalna (popularny w średniowieczu typ warownej siedziby rycerskiej) powstała prawdopodobnie w połowie XV w. dla Tarnowskich w stylu późnogotyckim, kilkukrotnie przebudowana (w stylu renesansowym i neogotyckim). Składała się z kilku kondygnacji, z których górne pełniły funkcje mieszkalne do których dostać się było można drewnianymi schodami, które w razie ataku wroga można było łatwo odrzucić. W 1616 r. nowy właściciel – Stanisław Lubomirski otoczył budowlę nowoczesnymi fortyfikacjami bastionowymi.

 

Więcej na:
www.zyrakow.pl
www.zamki.res.pl
www.it.tarnow.pl/index.php/pol/Atrakcje/TARNOW/Zabytki-i-atrakcje/Zamek-Tarnowskich
www.polskaniezwykla.pl/attraction/3850.id

 

Położenie:

Województwo: Podkarpackie
Powiat: Mielecki / Dębicki
Gmina: Przecław (Przecław i Rzemień) / Żyraków (Wiewiórka)

Wiewiórka:
szerokość geograficzna: N 50°10’84.01″
długość geograficzna: E 21°33’58.78″

Przecław:
szerokość geograficzna: N 50°19’11.13″
długość geograficzna: E 21°47’76.97″

Rzemień:
szerokość geograficzna: N 50°21’02.28″
długość geograficzna: E 21°51’99.17″

Odległość z Tarnowa: Wiewiórka (35 km), Przecław (45 km), 50 km (Rzemień)
Dojazd z Tarnowa: Tarnów – Machowa (DK 4, kierunek Rzeszów) – Czarna – Borowa – Wiewiórka – Żyraków – Dębica (DP 985, kierunek Mielec) – Przecław – Rzemień (długość trasy TAM: ok. 70 km)

  • Szerokość geograficzna : 50.108401
  • Długość geograficzna : 21.335878