Tarnów – miasto renesansu

24 grudnia 2009 , Tagi: Nowa Trybuna Opolska

Przechadzka po starówce w świetle lamp i latarń, pośród iluminowanych kilkusetletnich budynków pokaże gościom wyjątkowy klimat miasta. Do niedawna Tarnów był zaledwie nie­zbyt odległym sąsiadem Krakowa i żył w jego cieniu. Od kilku lat jest odkrywany przez polskich i coraz częściej zagranicznych turystów.
Atrakcji oferuje bez liku. To doskonałe miejsce, aby spędzić tam z rodziną co najmniej weekend.
Wszystkie spacery prowadzić będą przez urokliwy tarnowski rynek. Warto tam się zatrzymać i podziwiać piękne kamienice i wyjątkowy ratusz.
Koniecznie trzeba też odwiedzić bazylikę katedralną, najbardziej okazały zabytek Tarnowa. Świątynia słynie z monumentalnych renesansowych nagrobków przedstawicieli rodu Tarnowskich. Pomnik nagrobny Barbary z Tęczyńskich Tarnowskiej jest uważany za najpiękniejszą w całej Europie rzeźbę doby renesansu przedstawiającą kobietę.
W zaułku za katedrą znajduje się Dom Mikołajowskich (na zdjęciu obok), jedna z najpiękniejszych i najstarszych kamieniczek w Tarnowie. W niej swoje zbiory ma Muzeum Diecezjalne.
W Tarnowie trzeba odwiedzić cmentarz żydowski. Jeden z najstarszych w południowej Polsce. Znajdują się tam macewy i sarkofagi, najstarsze pochodzą z końca XVII w.
Zaglądnijmy też na Przedmieście Wielkie – najpopularniejszy plac targowy w mieście. W domu przy tym placu w 1794 r. urodził się Józef Bem.
Sylwetki Agnieszki Osieckiej, Zbigniewa Herberta i Jana Brzechwy siedzą na ul. Wałowej – głównym deptaku miasta, na ławeczce przed budynkiem, gdzie mieści się „Sala Lustrzana”. W skrzynkach umieszczonych tuż obok postaci można znaleźć książki z ich twórczością.
Dojazd:
Samochodem – Dojedziemy tam w trzy i pół godziny. Do Krakowa autostradą, a potem drogą krajową do Tarnowa. W sumie 272 kilometry.
Pociągiem – Podróż pociągiem pospiesznym trwa blisko pięć godzin. Bilet normalny kosztuje 47 zł.
Zamki – Tarnów i okolice to doskonałe miejsce dla wielbicieli zamków. Ruiny siedziby rodu Tarnowskich oglądać można w samym mieście. Warto odwiedzić też Zamek w Dębnie. W Nowym Wiśniczu znajduje się jedna z największych w Polsce barokowych rezydencji magnackich. Zachowały się też ruiny zamku w Czchowie.
Za miastem – W oddalonych o 40 km Ciężkowicach nie sposób ominąć jedynego w swoim rodzaju rezerwatu przyrody „Skamieniałego Miasta”. Na obszarze 15 hektarów znajdują się liczne grupy skał z piaskowca. Rozrzucone na wzgórzu sprawiają wrażenie ruin dawnego grodu.
Specjały – Z Tarnowa należy przywieźć miejscowe przetwory z tarniny (od niej miasto wzięło swoją nazwę). Miejscowi polecają pyszną herbatę lub nalewkę (tylko dla dorosłych).
Informacja – Tarnowskie Centrum Informacji ma siedzibę w Rynku. Tam otrzymamy informacje o atrakcjach, noclegach i bazie gastronomicznej w mieście (www.tarnow.travel).

Nowa Trybuna Opolska

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej