Nie inwestuje się pod wpływem impulsu

12 lutego 2010 , Tagi: Aktualności Turystyczne

Z punktu widzenia sztabów powołanych przez gospodarzy terenów, na których spodziewani są goście zainteresowani mistrzostwami piłkarskimi, zagadnienia turystyki sprowadzają się głównie do inwestycji w infrastrukturę hotelową. Te inwestycje to temat dalszy, bo priorytetami są, co zrozumiałe, obiekty sportowe i dostępność komunikacyjna.

W biurze Biura ds. Euro 2012 Urzędu Miasta Krakowa opracowano plan najważniejszych inwestycji związanych z tym wydarzeniem. Należą do nich: modernizacja Międzynarodowego Portu Lotniczego-Balice, modernizacja linii kolejowej Kraków – Medyka, Kraków – lotnisko, budowa dróg (autostrada A-4 do granicy państwa z Ukrainą, droga ekspresowa do Jędrzejowa i północne obejście Krakowa). Przygotowanie infrastruktury sportowej koncentruje się na 3 obiektach: Stadion Główny – Wista Kraków, położony niedaleko centrum miasta oraz dwa stadiony treningowe – MKS Cracovia – w centrum miasta i stadion Hutnik w Nowej Hucie. Duża część bazy noclegowej Krakowa, zwłaszcza tej o wysokim standardzie, zlokalizowana jest w centrum miasta, co powoduje łatwą dostępność do jego największych atrakcji turystycznych. Z uwagi na centralne położenie stadionu Wisły w przestrzeni miasta, dostępność obiektu z większości hoteli jest bardzo dobra.
– Dynamiczny wzrost bazy noclegowej w Krakowie pozwala sądzić, że tak będzie również w przyszłości. Wskazują na to prognozy dotyczące dynamicznie rozwijającego się ruchu turystycznego oraz realizowane lub przygotowywane nowe inwestycje hotelowe. Zamierzenia inwestycyjne w tym zakresie obejmują 38 przedsięwzięć. Zgodnie z jednym ze scenariuszy ocenianym jako realistyczny przewiduje się, iż liczba miejsc noclegowych w Krakowie w 2012 roku będzie wynosiła okolo 51,5 tysiąca – prognozuje Paweł Opach, zastępca kierownika Biura ds. Euro 2012 Urzędu Miasta Krakowa.

Rośnie liczba miejsc noclegowych
W Krakowie obecnie prowadzi działalność 6 hoteli o najwyższym 5-gwiazdkowym standardzie. Posiadają one łącznie 900 pokoi. Hotele o standardzie 4-gwiazdkowym także są obiektami oferującymi bardzo wysoką jakość i szeroki zakres usług hotelarskich. Łącznie w Krakowie istnieje obecnie 13 hoteli 4-gwiazdkowych dysponujących 1233 pokojami. Najliczniejsza grupa hoteli 3-gwiazdkowych licząca 56 obiektów oferuje turystom 3279 pokoi hotelowych. Pozahotelowa baza noclegowa w Krakowie to ok. 140 obiektów dysponujących ok. 9200 miejscami noclegowymi o charakterze całorocznym, a ponadto liczbą ok. 6750 miejsc sezonowych. Tę grupę obiektów cechuje duże zróżnicowanie pod względem rodzaju i standardu. Część z nich stanowią obiekty odpowiadające standardem obiektom hotelowym (pokoje gościnne, apartamenty, część hosteli). Ponadto Kraków posiada dobrze rozbudowaną tanią bazę noclegową, zawierającą schroniska młodzieżowe, domy wycieczkowe, hostele, itp. Na obszarze miasta działają sezonowo kempingi. Usługi hotelarskie w sezonie letnim świadczą także domy akademickie. Krakowski rynek turystyczny w ostatnich latach przeżywa boom dzięki dynamicznie wzrastającej liczbie odwiedzających miasto. Poziom ożywienia w branży hotelarskiej w Krakowie w ostatnich kilku latach spowodował, że liczba miejsc noclegowych ogółem w 2005 r. wzrosła w stosunku do 2004 r. o ok. 30 proc., natomiast na początku sezonu turystycznego 2006 r. nowopowstałe i przygotowywane miejsca noclegowe spowodowały przyrost pojemności bazy noclegowej o ok. 44 proc. w stosunku do roku 2005.

Czy Kraków potrzebuje większej liczby hoteli?
Czy Kraków potrzebuje dalszych inwestycji w hotelarstwie? Po pierwszej fali entuzjazmu dochodzą do głosu opinie bardziej wyważone. Spodziewany duży napływ turystów na imprezy związane z Euro 2012 nie zaspokoi popytu na usługi hotelowe na tym poziomie w kolejnych okresach. – Planowanie inwestycji hotelarskich nie może odbywać się pod wpływem impulsu, jakim jest pojedyncza impreza, nawet jeżeli są to mistrzostwa świata – mówi Krzysztof Jędrocha, hotelarz krakowski. – Można się jednak spodziewać, że dla kogoś, kto planuje budowę hotelu, taka impreza będzie czynnikiem ułatwiającym podjęcie decyzji i dopasowanie terminu oddania obiektu do otwarcia Euro 2012.

Wskaźniki wykorzystania bazy noclegowej (w tym hotelowej) pozwalają stwierdzić, że obecna wielkość bazy noclegowej zaspokaja potrzeby turystów odwiedzających miasto. Według danych GUS w 2005 r. średnioroczne wykorzystanie bazy noclegowej wyniosło 50,3 proc., przy czym w sezonie turystycznym (IV-X) wykorzystanie bazy wahało się pomiędzy 53-68 proc. Wykorzystanie bazy hotelowej było wyższe – dla całego roku wynosiło średnio 54 proc., przy czym w sezonie turystycznym wskaźnik wykorzystania był większy i wynosił od ok. 57 proc. (kwiecień) do 75 proc. (sierpień).

Kolejna kwestia to spodziewane rozproszenie gości przybywających na mistrzostwa w strefie przyległej do aglomeracji krakowskiej. Bazę noclegową w Krakowie uzupełniają obiekty położone w sąsiedztwie miasta, szczególnie w większych ośrodkach miejskich i turystycznych województwa małopolskiego, takich jak Wieliczka, Bochnia, Brzesko, Myślenice, Limanowa, Zawoja, Rabka, Wadowice, Oświęcim itd. W niewielkiej odległości od Krakowa położone są duże miasta aglomeracji górnośląskiej, takie jak Katowice, Tychy, Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza, do których łatwo dostać się w krótkim czasie autostradą A4.

Na koniec 2006 roku liczba miejsc noclegowych w odległości 75 km od Krakowa, a więc dostępnej w czasie do 1,5 godz. jazdy samochodem, wynosiła ok. 60 hoteli z ponad 4 tyś. miejsc noclegowych, z czego najwięcej, bo 29 w kategorii dwóch gwiazdek, dysponujących łącznie 1,6 tyś. miejsc noclegowych. Do tego liczba 65 innych obiektów (motele, pensjonaty) z ponad 3,5 tyś. miejsc, ponad 200 obiektów kategoryzowanych o standardzie turystycznym i prawie 40 zakładów uzdrowiskowych. Łącznie z obiektami niesklasyfikowanymi cała ta baza pomieści ponad 39 tysięcy osób.

Dojadą i dolecą
Janusz i Elżbieta Tatarowie z OW Krakus w Zawoi, miejscowości pod Babią Górą, 80 km od Krakowa, spodziewają się gości na mistrzostwa. – Zawoja już dziś nie narzeka na brak turystów „futbolowych”, zwłaszcza z Ukrainy: Gminny stadion i hala sportowa, dobre zaplecze sportowe owocują współpracą z klubami sportowymi, m.in. „Czernomorec” z Odessy – mówi Janusz Tatara. – Dysponujemy bazą zabiegów rehabilitacyjnych i zdrowotnych, pozwalająca na regenerację, organizujemy mecze sparringowe.

Z doświadczeń innych miejsc na świecie, gdzie odbywały się mistrzostwa piłkarskie UEFA wynika, że goście dojeżdżają na rozgrywki piłkarskie z innych miast kraju, odległych najczęściej do 200 km, a nawet dolatują samolotami z innych części kraju. W Małopolsce kluczowym miastem na trasie Kraków – Kijów jest Tarnów. – W związku z organizacją Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku przez Polskę i Ukrainę, chcielibyśmy jak najlepiej przygotować Tarnów do tego wydarzenia – mówi zastępca prezydenta Tarnowa Henryk Słomka-Narożański, który kieruje pracą zespołu „Euro 2012”, powołanego przez prezydenta miasta. – Do 2012 roku w Tarnowie ma powstać nowoczesna baza hotelowa. Zmodernizowane zostaną obiekty sportowe oraz rekreacyjne.

Dotąd zespół zaproponował siedem lokalizacji i wydał folder dla inwestorów zachęcający do podjęcia budowy obiektów hotelarsko-konferencyjnych. Folder, wskazujący konkretne grunty i warunki zagospodarowania terenu, jest dostępny w Tarnowskim Centrum Informacji oraz na stronie internetowej. Władze miasta liczą na to, że impreza o takim zasięgu, jak Euro 2012 to szansa dla miasta, która przyspieszy dynamikę jego rozwoju, między innymi przez napływ turystów.

Aktualności Turystyczne

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej