Ciekawe miejsca w Polsce: Wielokulturowy Tarnów

29 stycznia 2014 , Tagi: podroze.pl

Istniejąca ponad pięćset lat społeczność żydowska stanowiła przed II wojną światową aż 45% populacji Tarnowa. Spora jej część tworzyła intelektualną elitę, przyczyniającą się do rozkwitu miasta. Założony w XVI w. cmentarz należy do najlepiej zachowanych nekropolii na terenie południowejPolski. Znajduje się na nim około 4 tysięcy nagrobków, ozdobionych hebrajskimi, niemieckimi i polskimi inskrypcjami – wśród nich groby rabinów, sędziów i artystów. Po wojnie żydowski rzeźbiarz, Dawid Beker, ustawił tam pomnik – złamaną kolumnę ze zrujnowanej tarnowskiej synagogi, na której wyryto napis: „A słońce świeciło i nie wstydziło się”. Klucz do bramy cmentarza znajduje się w Muzeum Okręgowym (Rynek 21). Dostępny jest o każdej porze – gdy muzeum jest zamknięte, wystarczy zapukać w okno.

W październiku miasto ogarnia kabaretowo-taneczna atmosfera. Co roku odbywa się tu Ogólnopolski Festiwal Komedii TALIA, podczas którego można zobaczyć występy ok. 8 grup teatralnych. Festiwal to również szereg imprez towarzyszących m.in. spotkania z aktorami i występy formacji kabaretowych. Bilety 35–65 zł, 10-dniowy karnet 450 zł; do nabycia w kasie teatru przy ul. Mickiewicza 4.

Muzeum Etnograficzne w Tarnowie mieści się w XVIII-wiecznym, krytym gontem, dworze. Stała ekspozycja „Cyganie. Historia i kultura” jest jedyną w Polsce wystawą, która prezentuje społeczność Romów, dokumenty i przedmioty związane z ich wędrownym trybem życia. Znajdziemy tu starezdjęcia, figurki, rzeźby, a nawet kącik wróżb. Na podwórzu można obejrzeć pełne kolorów, oryginalne wozy taborowe.

http://www.podroze.pl/dzial/aktualnosci/ciekawe-miejsca-w-polsce-wielokulturowy-tarnow/4051/?page=1

RCIT.062.29/14

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej