Wielkie Odkrywanie Małopolski. Finał plebiscytu
Finał tegorocznego plebiscytu Wielkie Odkrywanie Małopolski odbył się w siedzibie zakopiańskiego Teatru Witkacego. Na scenie tej placówki przyznano nagrody najlepszym firmom, miejscom i wydarzeniom, które promują rozwój turystyki na terenie naszego województwa (wszyscy laureaci są uwiecznieni na pamiątkowym zdjęciu powyżej). Organizatorami XVI plebiscytu WOM było w tym roku oprócz „Krakowskiej” także Radio Kraków, Krakowski oddział Telewizji Polskiej oraz Marszałek Województwa Małopolskiego – Marek Sowa i MałopolskaOrganizacja Turystyczna. Na galę w Zakopane przybyło wielu znamienitych gości.
Laureaci:
Niezwykłe Miejsce – gmina Sękowa
Ta mała gmina w Beskidzie Niskim właśnie przeżywa renesans! W tegorocznym głosowaniu w ramach plebiscytu Wielkie Odkrywanie Małopolski czytelnicy „Krakowskiej” uznali ją za najpiękniejsze miejsce w Małopolsce. Czy jest się czemu dziwić skoro tylko tutaj można za jednym zamachem podziwiać kulturę podgórzan i Łemków a także (w zależności od pory roku) jeździć na nartach lub udać się na przejażdżkę rowerową na którąś z tras o łącznej długości 80 km? – Nasza gmina wychodzi z cienia – mówiła wczoraj po odebraniu nagrody Małgorzata Małuch
, wójt g, Sękowa (na zdjęciu). – Przez minione lata Beskid Niski był trochę zapomniany. Teraz turyści przypominają go sobie na nowo.
Osobowość Roku
Marcin Pałach – Dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji został nagrodzony przez czytelników za swój wkład w pracę tej sprawnej jednostki turystycznej.
Jerzy Kalarus – prezes Spółki PTTK Karpaty, która w ostatnich latach odnowiła schroniska górskie m.in. w Tatrach.
Atrakcja turystyczna – Kopalnia Soli w Wieliczce
Działająca nieprzerwanie od ponad 700 lat kopalnia już kolejny rok trwania naszego plebiscytu podbija serca głosujących w nim czytelników. „Wieliczka” wygrała głosowanie w kategorii „Atrakcja Turystyczna” więc de facto nagroda na kolejny rok zostaje w tym samym miejscu. W czasie trwania plebiscytu WOM w 2014 roku nagrodę w tej samej kategorii dostała bowiem jedna z podziemnych tras turystycznych w kopalni. Co więcej łącznie w trakcie 16 lat trwania plebiscytu wielicka kopalnia została w nim odznaczona już kilkanaście razy (różne kategorie). Takiej popularności kopalni nie ma się jednak co dziwić. Co roku to wpisane na listę UNESCO miejsce odwiedza nawet 1,5 mln osób.
Wydarzenie – 100 lecie Bitwy Gorlickiej
, rekonstrukcja w Sękowej
Kto nie był na tym wydarzeniu niech żałuje! – Rekonstrukcja bitwy to było piękne patriotyczni – historyczne wydarzenie – mówi Małgorzata Małuch, wójt Sękowej. – Mogło się odbyć bo dokładnie w 100 lecie bitwy Gorlickiej grupa mieszkańców naszego powiatu skrzyknęła się i zorganizowała coś pięknego. Myślę, że podobne pokazy rekonstrukcji historycznych powinny odbywać się na naszym terenie częściej. One nie tylko uczą ale i zapewniają rozrywkę – dodaje pani wójt. Czytelnicy „Krakowskiej” podzielili zdanie Małuch. W ramach plebiscytu na rekonstrukcję bitwy oddano 22841 głosów za pomocą sms-ów i kuponów wyciętych z gazety.
Baza gastronomiczna – Gościniec Dworski w Ropie
Właścicielami obiektu jest rodzina Szot. Ten piękny lokal mieści się w odrestaurowanej oficynie dworskiej w miejscowości Ropa. W czasie świetności Dworu w Ropie oficyny stanowiły zaplecze gospodarcze i kuchenne dla przyjęć i biesiad odbywających się w Dworze. Ignacy Łukasiewicz dzięki Stanisławowi Fedorowiczowi przeprowadzał tutaj pierwsze próby destylacji ropy naftowej, a niewykluczone, że ostatni właściciel Ropy Romuald Wowkonowicz gościł w Dworze Prezydenta Ignacego Mościckiego i Premiera Eugeniusza Kwiatkowskiego. Dziś w dworze mieści się restauracja serwująca przepyszne jedzenie, które docenili Czytelnicy „Gazety Krakowskiej”.
Baza noclegowa – Bacówka „Biały Jeleń”- Lucyna Janusz Szot
To kolejny obiekt, który z wielkim powodzeniem prowadzi rodzina Szotów i który znalazł uznanie w oczach naszych Czytelników. Bacówka to miejsce gdzie mając za oknami piękne górskie krajobrazy można poczuć się jak w luksusowym hotelu. Ten, kto zdecyduje się na pobyt w tym miejscu będzie miał zapewniony błogi spokój i relaks na łonie natury. Starań by turystom nie zabrakło w tym miejscu niczego dołożą już córki państwa Szotów, które jak poinformowała na wczorajszej gali WOM ich mama Lucyna Szot przejęły od rodziców prowadzenie „Bacówki Biały Jeleń”. Pani ponoć już mają wiele pomysłów jak uczynić to miejsce jeszcze bardziej atrakcyjnym.
Agroturystyka – Małopolska Wieś w Siodle
W tej kategorii nagroda został przyznana kolegialnie. Kapituła naszego plebiscytu przyznała ją bowiem 15 gospodarstwom agroturystycznym działającym w okolicach Nowego Sącza. Łączy je jedno: oprócz wspaniałych warunków noclegowych, pysznego jedzenia i wspaniałej kultury oferują one… możliwość jazdy konnej. Goście mogą spróbować jazdy konnej w terenie, a ci którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem, mają możliwość nauki z instruktorem. – Właściciele obiektów to miłośnicy koni i przyrody, posiadający uprawnienia oraz infrastrukturę do jazdy konnej – mówiła wczoraj podczas odbierania nagrody Bożena Srebro, prezes Sądeckiej Organizacji Turystycznej.
Przewodnik turystyczny – Janusz Konieczniak
Ten mieszkający pod Tatrami przewodnik górski sławę zdobył nie tylko dzięki oprowadzaniu wycieczek po najpiękniejszych polskich górach, ale też dlatego, że ma w sobie żyłkę pisarza. To spod jego pióra wyszła pierwsza, i jak dotychczas jedyna, Encyklopedia Schronisk Tatrzańskich. Encyklopedia jest owocem wieloletniej pracy autora, jego badań i własnych poszukiwań. Z kart tej książki dowiemy się o tym dlaczego budowano schroniska górskie i kto dał pieniądze na ich posadowienie. Pan Janusz podczas wczorajszej gali nie zdradził jakie są jego kolejne plany. Kto wie? Może napisze kolejną książkę. Dostał na nią solidny zadatek – nagrodę 5 tys. złotych.
Wicęj: http://tarnow.naszemiasto.pl/artykul/wielkie-odkrywanie-malopolski-final-plebiscytu-zdjecia,3528306,artgal,t,id,tm.html , 05.10.2015
RCIT.421-244/15