Spacerem po Tarnowie

8 lutego 2016 , Tagi: polskawkawalkach.blogspot.com

Polak, Węgier – dwa bratanki. Jeśli ktoś powątpiewa w prawdziwość tego powiedzenia, powinien tutaj przyjechać. Symbolem przyjaźni między obydwoma krajami jest tu Brama Seklerska – dar narodu węgierskiego dla rodzinnego miasta gen. Józefa Bema, który zasłużył się zarówno dla Polski, jak i Węgier.  Stanęła w 2001 r. przy skwerze im. Sándora Petöfiego, węgierskiego pisarza.  Brama w Tarnowie jest zawsze otwarta. Nosi imiona Bema i Petöfiego, znajdują się na niej fragmenty wierszy Petöfiego oraz herby Polski i Węgier. 

Kościół Księży Misjonarzy p.w. Świętej Rodziny w Tarnowie to neogotycka bazylika zbudowana w latach 1904-1906. Do II wojny światowej kościół służył garnizonowi tarnowskiemu. Bazylika jest trójnawowa z transeptem. Południową fasadę wieńczą dwie czworoboczne wieże w górnej części przechodzące w ośmioboczne, nakryte są hełmami. Wyposażenie bazyliki utrzymane jest również w stylu neogotyckim. Witraże w transepcie zaprojektował w 1907 roku Stefan Matejko, bratanek i uczeń Jana. 

 

Fon­tan­na z ukła­dem sło­necz­nym jest atrak­cją tu­ry­stycz­ną mia­sta. Znaj­du­je się na skwe­rze ks. Je­rze­go Po­pie­łusz­ki. Ma 28 me­trów śred­ni­cy i od­zwier­cie­dla sche­mat Ukła­du Sło­necz­ne­go. Ja Wam ją pokażę zimą, ale mam wielką ochotę zobaczyć jak ona działa latem:)

I tym optymistycznym akcentem zakończyliśmy naszą wycieczkę do Tarnowa:)

 

http://polskawkawalkach.blogspot.com/2013/02/spacerem-po-tarnowie.html

RCIT.421-33/16

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej