MAŁOPOLSKIE RATUSZE. TARNÓW

26 lipca 2016 , Tagi: reportal.pl

Ratusz w Tarnowie powstał już w drugiej połowie XIV wieku. Była to drewniana budowla wzniesiona na planie prostokąta, ozdobiona ciekawą wieżą. Kolejne prace związane z ratuszem sprawiły, że z niepozornej budowli zmienił się on w jedną z najważniejszych i najpiękniejszych budowli w mieście. W XVI wieku, w czasach Jana Tarnowskiego, ratusz został poddany najważniejszym pracom. To właśnie w tym czasie wykonane zostały piękne attyki, a gotycką wieżę ratuszową ozdobiono zegarem. Prace te, prowadzone pod okiem tak ważnego artysty jakim był Jan Maria Padovano, uczyniły z tarnowskiej siedziby władz miejskich jedną z najcenniejszych perełek renesansowej architektury w tej części Polski. Forma, jaką ratusz zyskał w XVI wieku, zachowała się (praktycznie niezmieniona) do naszych czasów. Jest to m.in. zasługą prac wykonanych w latach 60-tych XX wieku. W ich trakcie dawna siedziba władz miejskich, od lat 30-tych XX stulecia służąca jako siedziba muzeum, odzyskała dawny blask i wyjątkowy, historyczny charakter. Dzięki temu dziś, w czasie wycieczki do Tarnowa, możemy zobaczyć obiekt jedyny w swoim rodzaju. Choć od XVII wieku Tarnów powoli tracił na znaczeniu, ratusz w dalszym ciągu przypomina o najwspanialszym okresie w dziejach tego miasta. Dziś ratusz to jedna z najpiękniejszych budowli w mieście, a bez wątpienia – najbardziej znana. Zdjęcia ratusza ujrzymy nie tylko na pocztówkach z tego miasta, ale też w większości przewodników poświęconych Małopolsce.

Ratusz zachwyca już samą swą sylwetką, a jego charakterystyczna wieża może się pochwalić nie tylko oryginalnym daszkiem, ale i wspaniałym zegarem. Pochodzi on z XVII wieku i jest uznawany za jeden z najstarszych zabytków tego typu w całej Polsce. Zewnętrzną bryłę zdobią też inne dekoracje, dość typowe dla sztuki renesansu. Zobaczyć możemy tu zatem piękne attyki oraz ciekawe maszkarony. Jest ich czternaście, a każdy z nich miał symbolizować jednego z członków dawnej rady miejskiej. Ciekawie prezentują się też sterczyny oraz dwa zabytkowe portale, które są kolejnymi wspaniałymi ozdobami ratusza. Na szczególne wyróżnienie zasłużył sobie portal renesansowy, wykonany z kamienia pińczowskiego.

 

Rewelacyjnie prezentują się również wnętrza. W tarnowskim ratuszu można podziwiać dwie piękne sale: Salę Rady oraz Salę Pospólstwa. Warto zwrócić też uwagę na muzealne eksponaty. Czasowe wystawy, prezentowane w ratuszowych wnętrzach, pozwalają nam odkrywać Tarnów i jego dzieje, są też idealną propozycją dla tych, którzy chcą poznać prace miejscowych artystów. Najważniejsze zbiory tego muzeum pochodzą jednak z kolekcji książąt Sanguszków. Pierwotnie stanowiły własność Rzewuskich i gromadzone były w pałacu w Podhorcach. Obiekt ten, wraz z cenną kolekcją, stał się w XIX wieku własnością Sanguszków. To oni ewakuowali cenne zbiory w czasie I wojny światowej, przewożąc je do swych majątków w rejonie Tarnowa. W samym Tarnowie znalazły się one tuż po zakończeniu II wojny światowej i bardzo szybko stały się podstawą tutejszej ekspozycji muzealnej. Dziś dawne zbroje oraz ciekawe wyroby ze szkła są uznawane za najważniejsze atrakcje w mieście. Największym uznaniem gości cieszą się jednak portrety sarmackie, których imponującą kolekcję można zobaczyć właśnie we wnętrzu renesansowego ratusza w Tarnowie. Szkło, porcelana oraz zabytkowe meble stanowią kolejną grupę eksponatów, którym trudno się oprzeć. Zwiedzenie muzeum w towarzystwie miejscowego przewodnika zajmuje około godziny, jednak wrażenia z takiej wycieczki po ratuszowych wnętrzach pozostaną w naszych wspomnieniach znacznie dłużej.

 

http://reportal.pl/malopolskie-ratusze-tarnow

 

RCIT.421-162/16

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej