Młodzież na wycieczce w tarnowskim Centrum Informacji Turystycznej

23 maja 2018 , Tagi: ekonomik.mielec.pl

Program wycieczki, który przygotowała nauczycielka pracowni informacji turystycznej pani Beata Szędzioł, zakładał zapoznanie młodzieży z organizacją pracy działającego od 1999 r. jednego z najlepszych w Polsce centrów informacji turystycznej, posiadającego najwyższą kategorię 4 gwiazdek w systemie certyfikacji Polskiego Systemu Informacji Turystycznej, a także poznanie największych atrakcji miasta.

Tarnowskie Centrum Informacji zarządza wyremontowaną kamienicą przy Rynku 7 w Tarnowie, w której oprócz sali do obsługi turystów znajdują się pomieszczenia biurowe, sala konferencyjna na około 50 osób, cztery dwuosobowe pokoje gościnne z pełnym węzłem sanitarnym, parking i wypożyczalnia rowerów, przechowalnia bagaży oraz kawiarnia. Punkt posiada certyfikaty „Obiekt Przyjazny” maluchom, rodzicom z małymi dziećmi oraz rowerom.

Marcin Pałach, dyrektor TCI, współautor koncepcji MSIT, przewodniczący zarządu Forum Informacji Turystycznej przy POT, przygotował prezentację multimedialną, w której przedstawił zarządzanie informacją turystyczną regionalnej sieci „it”, historię TCI oraz obszary działania tarnowskiego centrum. Młodzież miała okazję przypomnieć sobie i utrwalić wiedzę dotyczącą zadań informacji turystycznej, struktury organizacyjnej PSIT, pracy LOT i ROT. Zapoznała się także wyposażeniem biura centrum i materiałami promocyjnymi. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał komplet darmowych folderów i przewodników o Tarnowie.
Po wizycie w TCI uczennice, korzystając z zaproszenia dyrektora ks. Krzysztofa Orła, odwiedziły biuro Diecezjalnego Duszpasterstwa Pielgrzymkowo-Turystycznego ITER. Nazwa duszpasterstwa wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza drogę. ITER jest duszpasterstwem ludzi będących w drodze. Każda litera w nazwie ITER znaczy coś bardzo ważnego. „I” oznacza informację – w biurze DDPT można dowiedzieć się o tym, gdzie i jak można pielgrzymować. „T” oznacza transport, autokarowy lub samolotowy. „E” to ekonomia, która oznacza całą sferę finansową i przygotowanie oferty na kieszeń diecezjan. Wreszcie „R” to ruch. Kierunków pielgrzymowania z ITER jest wiele. To sanktuaria Europy, Guadalupe w Meksyku, Izrael. Drugim kierunkiem jest Polska, gdzie znajduje się wiele niezwykłych miejsc, bogatych duchowo i kulturalnie. Młodzież z rozmowy z pracownikami biura ITER, ks. Krzysztofem Orłem i mgr Jadwigą Malec, zajmującą się administracją, księgowością i marketingiem, dowiedziała się, w jaki sposób przygotowuje się tak specyficzny produkt turystyczny, jakim jest pielgrzymka. W planach duszpasterstwa jest organizowanie pielgrzymek po diecezji i Polsce dla grup zagranicznych.

Spotkanie w ITER upłynęło w przyjaznej atmosferze i zakończyło się pamiątkowym zdjęciem z pracownikami biura.
Z ulicy Urszulańskiej, gdzie mieści się siedziba biura DDPT ITER, młodzież z opiekunami przeszła w kierunku Rynku, na plac Sobieskiego, gdzie natknęła się na nietypową kawiarnię „Cafe Tramwaj”. Tutaj można było wypić wspaniałą kawę lub słynną herbatkę „Tarninówkę” i zjeść drugie śniadanie.

Ostatnim punktem wycieczki było dwugodzinne zwiedzanie Tarnowa z panią przewodnik Małgorzatą Rolą. 120 minut to bardzo mało na poznanie wyjątkowej urody Starego Miasta, w którym zachowały się uliczki w średniowiecznym planie, gotyckie i renesansowe budowle, fragmenty murów obronnych. Mimo to udało się młodzieży „zaliczyć” m.in. Rynek z przepięknym Ratuszem, Katedrę – Bazylikę Mniejszą pw. Narodzenia NMP z pomnikiem Papieża, Dom Mikołajowskich, Pomnik Józefa Bema (przy ul. Wałowej), Bimę, pozostałość po Starej Synagodze zbudowanej w XVII wieku, podpalonej przez hitlerowców w 1939 r.
Największe wrażenie na uczennicach zrobił jednak Pomnik I Transportu więźniów do KL Auschwitz, stojący w miejscu, skąd wyruszył pierwszy transport polskich więźniów politycznych do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz oraz budka, która przypomina tę telefoniczną, ale spełnia zupełnie inną funkcję – jest „dźwiękową księgą pamięci”. Po wybraniu odpowiedniego numeru w słuchawce można było usłyszeć o Tarnowie w okresie okupacji hitlerowskiej, wspomnienia świadków tamtych wydarzeń bądź poznać historie więźniów pierwszego transportu (ich imiona i nazwiska, a także krótkie informacje na ich temat).
Jeden dzień w Tarnowie, mieście z tak ciekawą historią, to na pewno za mało. Dla grupy 18 uczennic z naszej szkoły nie był to stracony czas. Wycieczka spełniła założone cele i dostarczyła młodzieży niezapominanych wrażeń.

Więcej na: http://www.ekonomik.mielec.pl/index.php?site=static&staticID=346

RCIT:421-83/18

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej