Sensacyjne odkrycie archeologiczne

21 sierpnia 2012 , Tagi: zabytki

Cmentarzysko w Gosławicach odkryte zostało w 1982 roku. W 1996 roku przeprowadzono wstępne badania sondażowe, odkryto 1 grób ciałopalny. W trakcie kolejnych badań w 2006, 2009,10,11 roku przebadano kilkanaście arów powierzchni cmentarzyska odkrywając 18 obiektów archeologicznych w tym 15 grobów. Większość grobów to były pochówki ciałopalne, w których spalone szczątki zmarłych zsypywano do glinianej urny, natomiast jeden – pochówkiem jamowym, gdzie prochy zmarłego wsypano do jamy wygrzebanej w ziemi.
Naczynia w których znajdowały się kości posiadały różne kształty i wielkości. W grobach znajdowały się też pojedyncze maleńkie naczyńka, a w dwóch z nich znaleziono szpile żelazne.
Cmentarzysko w Gosławicach jest jedynym takim obiektem w środkowym biegu Dunajca leżącym na pograniczu dwóch wielkich grup kultury łużyckiej. Użytkowane było w początkach epoki żelaza, od VII w. p.n.e.
W pierwszych wiekach naszej ery na miejscu cmentarzyska postała osada, po której do dziś zachowały się pozostałości w postaci jam z fragmentami naczyń.
Badania prowadzone w 2012 roku finansuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie, prowadzi badania Dział Archeologii Muzeum Okręgowego w Tarnowie, kierownikiem badań jest Barbara Frankowicz Szpunar .
W pracach na wykopie archeologicznym pomagają więźniowe.

 

http://www.rdn.pl/~radiom/rdn/index.php/tarnow/3508-sensacyjne-odkrycie-archeologiczne

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej