Ta bitwa zapoczątkowała powrót Polski na mapy świata
Wicemarszałek Ryszard Pagacz w swoim wystąpieniu wyraził opinię, że Łowczówek to takie Polskie Termopile, miejsce święte, sanktuarium.
Można zadać pytanie, co kazało tym żołnierzom, w większości młodym chłopcom, tak poświęcać się i walczyć na śmierć. Decydowało wychowanie i miłość do Ojczyzny. Bo przecież w cieniach domów uczono, że Polska jeszcze nie zginęła, chociaż jej jeszcze nie było. Dlatego tak ważne jest, byśmy tak wychowywali młode pokolenie, że gdyby sytuacja się powtórzyła i zaszła taka konieczność, to stanęło do walki i było gotowe bronić Polski. To nasza ziemia. Mamy prawo i obowiązek jej bronić
– powiedział wicemarszałek Ryszard Pagacz.
W miejscu, gdzie spoczywają żołnierze uczestniczący w bitwie, która zapoczątkowała powrót Polski na mapy świata odprawiona została uroczysta msza św. polowa pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. W homilii podkreślił, że niepodległość Polski to swoista skarbnica, do której złożone zostały niezliczone ofiary: Ich rzeczywistą wielkość zna tylko Bóg. Patrząc na ogromną ofiarę, jaka została złożona przez wielu naszych rodaków za wolność ojczyzny, pragniemy jeszcze mocniej uświadomić sobie, że nasze serca są najważniejszą przestrzenią wolności i niepodległości.
List nadesłany przez Wicepremiera i Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza odczytał Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Na uroczystości obecni byli również m.in. parlamentarzyści: senator Włodzimierz Bernacki, posłanki Anna Pieczarka, Anna Paluch i Józefa Szczurek-Żelazko oraz dyrektor Oddziału IPN w Krakowie Filip Musiał.
Odczytany został apel pamięci, a Wojsko Polskie oddało salwy honorowe. Wiązanki kwiatów przed kaplicą cmentarną złożyli przedstawiciele władz różnego szczebla, organizacji kombatanckich i społecznych, harcerzy i młodzieży szkolnej. Przy ognisku i żołnierskiej grochówce śpiewano pieśni patriotyczne.
Więcej: https://www.malopolska.pl/aktualnosci/samorzad/ta-bitwa-zapoczatkowala-powrot-polski-na-mapy-swiata