W krainie polskiego bieguna ciepła

18 marca 2024 , Tagi: enoturystyka

Niewiele jest miejsc w Polsce, które łączą w sobie podróż do pięciu zmysłów. Jednym z nich jest subregion tarnowski, słynący z jednego z najciekawszych szlaków winnych – EnoTarnowskie – i okolicy zachwycającej wieloma atrakcjami turystycznymi, niezwykłymi widokami i lokalnymi smakami.

Region ten zaskakuje nowymi pomysłami i gościnnością, a jego stolica – Tarnów, nazywany polskim biegunem ciepła, może pochwalić się winnicą w sercu miasta. Powstała ona w najcieplejszym miejscu, na terenie dawnej morelowni, przylegającej od zachodu do parku Sanguszków na tarnowskich Gumniskach, gdzie rodzina ta miała swoją winnicę. 

NAJMNIEJSZA WINNICA

Są miejsca, które od pierwszego wejrzenia sprawiają, że chętnie do nich wracamy i polecamy je innym. Jednym z nich jest Centrum Produktu Lokalnego w malowniczo położonej Rzuchowej, kilkanaście kilometrów od Tarnowa. Obiekt jest znakomicie wyposażony – ma profesjonalne zaplecze kuchenne, dwie przestronne sale degustacyjne mogące przyjąć jednocześnie 80 osób oraz sklepik z lokalnymi produktami. Każda wizyta musi być poprzedzona wcześniejszą rezerwacją telefoniczną, bo miejsce to, niezwykle popularne wśród lokalnych mieszkańców, proponuje warsztaty kulinarne, wiosną i latem warsztaty zielarskie, pszczelarskie, ekologiczne oraz prelekcje promujące slow road i slow food oraz… najlepszą kawę w okolicy. Można tutaj zrobić świetne zakupy lokalnych produktów i fasoli Piękny Jaś, która króluje w różnych wyrobach i w codziennym menu. Jednym ze specjałów są pierogi z farszem z fasoli, orzechów z dodatkiem miodu polane masłem oraz przepyszna zupa fasolowa. Dobrym duchem tego miejsca jest Barbara Zych, która w roku 2011 wspólnie z Janem Czają, dyrektorem biura Lokalnej Grupy Działania „Dunajec Biała” i członkiem zarządu Tarnowskiej Organizacji Turystycznej, stworzyła projekt Paczka od Rolnika. Projekt ten zyskał wielu klientów, którzy cenią sobie produkty ekologiczne najlepszej jakości.

Cieszył się ogromnym zainteresowaniem w czasie pandemii. Największą atrakcją jest jednak otoczenie obiektu, na które składają się: ogródek edukacyjny, pasieka i prawdopodobnie najmniejsza winnica w Polsce – Epigon. Obiekt nawiązuje do historycznych upraw winorośli w tym regionie. Powstała w 2020 r. na historycznym terenie zespołu dworsko-parkowego w Rzuchowej, gdzie niegdyś były już uprawiane winorośle. Założyciele winnicy, zainspirowani lokalną historią, zaproponowali kilka tematów warsztatów dla zorganizowanych grup turystycznych i indywidualnych turystów, angażując w to także okolicznych winiarzy.

Znajdująca się obok altana jest okazją do spotkań integracyjnych w pięknym otoczeniu przyrody, ale także miejscem, często wybieranym dla grup studyjnych zainteresowanych poza degustacją win, też szczegółami uprawy i produkcją ekologiczną. W planach jest stworzenie dodatkowej przestrzeni w ruinach starej stodoły dworskiej. Jedną z największych imprez organizowanych w winnicy jest doroczne Święto Dyni odbywające się na początku października. Wizyta w Rzuchowej jest zapowiedzią niezwykłej podróży do pięciu zmysłów, która czeka na turystów na szlaku EnoTarnowskie. 

W MAŁOPOLSKIEJ TOSKANII

Okolice Tarnowa to obecnie najbardziej dynamicznie rozwijający się region winiarski w Polsce południowej. Dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym oraz glebowym nazywany bywa małopolską Toskanią i nie ma w tym absolutnie przesady. EnoTarnowskie jest uznaną marką turystyczną. W roku 2019 otrzymało certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej, a trzy lata później (2022) dołączyło do Polskich Marek Turystycznych, czyli miejsc wyjątkowych promowanych i rekomendowanych przez POT. Szlak liczy obecnie 16 winnic i do każdej z nich można dotrzeć na rowerze, samochodem lub meleksem. Najlepiej wyprawę do winnic połączyć z jedną z cyklicznych imprez odbywających się na szlaku, a jest ich wiele. Sezon w winnicach zaczyna się pod koniec maja imprezą ENO Majówka. W połowie czerwca winnica Dąbrówka zaprasza na Wianki na Winnicy.

Latem warto polecić odbywającego się w Łowczówku (gmina Pleśna) Pleśnieńskiego Bachusa (lipiec), a w sierpniu międzynarodowy festiwal w Tuchowie TUCHOVINIFEST oraz Noc Motyli we wsi Breń. Z kolei we wrześniu w Gromniku odbywa się Święto Wina, Miodu i Dziczyzny, a Iwkowa zaprasza na Święto Suszonej Śliwki. Podsumowaniem sezonu winnego są odbywające się w okolicy 11 listopada Wielkie Tarnowskie Dionizje, impreza promująca nie tylko tradycje winiarskie, ale też lokalne produkty i sztukę ludową. Na czele barwnego orszaku jedzie król Władysław Łokietek, a towarzyszą mu postacie historyczne. To znakomita okazja nie tylko do zabawy, degustacji, ale i zakupów. 

Z WIDOKIEM NA ZAKOLE DUNAJCA

Przygodę z odkrywaniem uroków winnego szlaku zaczynamy od Uroczyska – jednej z mniejszych winnic, położonej w sercu Janowic, której pomysłodawcą jest produkujący jeszcze nie tak dawno truskawki Andrzej Haus. Jego specjalnością są wyłącznie wina wytrawne….

Więcej: https://www.rynek-turystyczny.pl/artykul/41062/w-krainie-polskiego-bieguna-ciepla

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej