Tarnów, jakiego nie znacie. 100-letnie domy na ul. Reja. Mieszkańcy Osiedla Kolejowego chcą tu zrobić skansen
O tym miejscu mało kto z mieszkańców Tarnowa wie. Kiedyś robotnicza kolonia na obrzeżach miasta, dziś klimatyczna uliczka z blisko 100-letnimi domami niemal w centrum miasta. Ul. Reja na osiedlu Kolejowym. Jeszcze zamieszkana przez kilka osób, ale tym domom (podobnie jak na sąsiedniej ulicy Prusa) grozi likwidacja. Może uda się nam uratować to miejsce i powstanie tu skansen?
Pomysł wyszedł od Rady Osiedla Krakowska. „Cały ten teren łącznie z domami, to własność PKP. Mają być wyburzone, a w tym miejscu powstaną bloki Towarzystwa Budownictwa Społecznego. A my uważamy, że szkoda tego miejsca. Podobnego zdania jest także prezes TBS-u. Chcielibyśmy zachować te domy. Przynajmniej kilka. To przecież historia miasta. Tu kręcono m.in. film o Kantorze” – mówi Jarosław Tylmanowski z Osiedla Kolejowego (na zdjęciu w towarzystwie Moniki Rąpały i Joanny Truchan).
Zarząd osiedla zamierza przekonać Nieruchomości PKP S.A. (spółkę, która w imieniu PKP zarządza majątkiem firmy), do pozostawienia domów. „O pomoc negocjacjach będzie prosić wszystkich, w tym także UM Tarnowa. Jako Rada Osiedla dysponujemy skromnym funduszem, ale gdyby poparł nas konserwator zabytków i miejscy urzędnicy to mógłby tu powstać skansen, unikalna w mieście atrakcja turystyczna” – twierdzi Tylmanowski.
Pomysł utworzenia skansenu spodobał się tarnowskiemu historykowi, Kazimierzowi Bańburskiemu. „Tarnów byłby jednym z niewielu miast, posiadającym takie zespoły budownictwa przeznaczone dla pracowników zakładów przemysłowych z okresu międzywojennego. Tych domów naprawdę zachowało się w dużych miastach bardzo mało. A te Tarnowie są w niezłym stanie. Jeśli by była jakakolwiek możliwość zachowania tych domów dla następnych pokoleń to rzecz godna jest najwyższej uwagi.”